Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 21 (309) z dnia 10.11.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Zwrot bezpośredni w deklaracji
Wykazanie w deklaracji VAT kwot podatku należnego od dokonanych w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych i podatku naliczonego od zakupów, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego, (...)
str. 4
2.
Podstawowy termin zwrotu
Zasadniczy termin zwrotu wynikający z ustawy o VAT, to 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Nie jest przy tym istotne, jakiego rodzaju zakupów dokonuje podatnik, (...)
str. 4
3.
Skrócony termin zwrotu
Przy zachowaniu warunków określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT podatnik może ubiegać się o zwrot w terminie przyspieszonym - w ciągu 25 (...)
str. 5
4.
Termin zwrotu w przypadku braku czynności opodatkowanych
Najdłuższy z możliwych terminów zwrotu, przewidziany w przepisach ustawy o VAT, dotyczy sytuacji, w której podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności opodatkowanych podatkiem (...)
str. 6
5.
Likwidacja działalności - kiedy podatnik otrzyma zwrot?
Osobom fizycznym zaprzestającym wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym te osoby były podatnikami zarejestrowanymi (...)
str. 7
II.
Towary używane a VAT - pytania i odpowiedzi
Towary używane - zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT - to ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w (...)
str. 7
1.
Sprzedaż towarów nabytych w systemie VAT marża
Jako czynny podatnik VAT zakupiłem używany sprzęt biurowy w systemie VAT marża. Obecnie zamierzam sprzedać zakupiony sprzęt. W jaki sposób powinienem opodatkować tę sprzedaż? Przez (...)
str. 8
2.
Samochód osobowy jako towar używany
W 2010 r. zakupiłem samochód osobowy i odliczyłem 60% podatku naliczonego. Czy sprzedaż tego samochodu może obecnie korzystać ze zwolnienia z VAT? Sprzedaż towarów używanych (...)
str. 8
3.
Sprzedaż towarów używanych poniżej ceny nabycia
Jestem podatnikiem VAT i sprzedaję m.in. towary używane. W praktyce zdarza się, że aby sprzedać zakupione towary używane muszę znacznie obniżyć ich cenę, czasami nawet (...)
str. 9
4.
Błędna faktura VAT marża
Zajmuję się sprzedażą towarów używanych. Stosuję ogólne zasady opodatkowania oraz sprzedaż w systemie marży. W stosunku do towarów, przy nabyciu których odliczyłem VAT, błędnie zastosowałem (...)
str. 9
III.
Limit zwolnienia podmiotowego z VAT przy wynajmie lokalu użytkowego
Jako osoba prywatna wynajmuję mieszkanie na biuro. Ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z VAT. Najemca oprócz czynszu, na podstawie wystawionego przeze mnie (...)
str. 10
1.
Refakturowanie mediów w najmie
Jeżeli z zawartej pomiędzy stronami umowy najmu wynika odrębny obowiązek najemcy do opłacania wydatków za media na podstawie wystawianej przez wynajmującego faktury, to uznać należy, (...)
str. 11
2.
Ustalanie kwoty uprawniającej do zwolnienia z VAT
Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolnił od podatku VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym (...)
str. 12
IV.
Które czynności należy zaliczyć do usług w zakresie doradztwa wyłączonych ze zwolnienia podmiotowego?
Zwolnieniu z podatku VAT podlegają tzw. drobni przedsiębiorcy, tj. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (...)
str. 13
V.
Stawka VAT na sprzedaż mieszkania wraz z miejscem postojowym
Miejsca parkingowe lub postojowe są to wydzielone z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmenty powierzchni tego budynku. Stanowią one współwłasność jako wspólna część budynku i innych (...)
str. 15
VI.
Nie wszystkie usługi medyczne są zwolnione z VAT - przegląd interpretacji indywidualnych
Począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwolnione z VAT są usługi w zakresie (...)
str. 17
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Usługi transportowe świadczone przez rolnika ryczałtowego
Prowadzę działalność gospodarczą jako rolnik ryczałtowy. Dodatkowo świadczę usługi transportowe. Czy mogę nadal korzystać ze zwolnienia z VAT? Rolnik ryczałtowy, który oprócz dostawy produktów rolnych (...)
str. 20
2.
Skutki złożenia korekty deklaracji z wykazaną nadwyżką podatku naliczonego nad należnym
Złożyłem deklarację za wrzesień 2011 r., w której wykazałem kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji. (...)
str. 21
3.
Akceptacja faktur wystawianych przez nabywców
W dniu 1 października 2011 r. nabywca towarów upoważniony na podstawie zawartej umowy do wystawiania faktur w imieniu dostawcy, wystawił fakturę dokumentującą nabycie partii towaru. (...)
str. 22
4.
Termin wydania interpretacji indywidualnej i skutki jego niedotrzymania
Złożyłem wniosek w sprawie indywidualnej interpretacji dotyczącej sposobu rozliczeń podatku VAT. Jak długo będę czekał na wydanie takiej interpretacji? Czy organy podatkowe obowiązują ustawowe terminy (...)
str. 22
5.
Czynności wykonywane przez biegłych i adwokatów na zlecenie sądów
Jako biegły sądowy wydaję opinie na zlecenie sądu. Czy czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o (...)
str. 23
VIII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kto wystawia fakturę VAT RR?
Rozumiem, że wystawiam fakturę VAT na druku, który przywozi dostawca - rolnik. Czy powinnam nadać kolejny jego numer faktury, czy mogę na tej fakturze postawić (...)
str. 24
2.
Sprzedaż zwolniona z VAT w deklaracji VAT-7
Czy to prawda, że sprzedaży ze stawką zwolnioną (środek trwały) nie wpisuje się do deklaracji VAT-7? [pytanie 576637] Komentarz 1 Jeżeli to twoja sprzedaż, to (...)
str. 25
B.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Czy można wystawić fakturę jeśli zaginął oryginał paragonu?
Zakład sprzedaje drewno dla osób fizycznych wydając paragon z kasy fiskalnej. Niektórzy klienci zgłaszają się w późniejszym terminie z prośbą o wystawienie faktury. W takim (...)
str. 26
2.
Kasa rejestrująca w komisie samochodowym
Prowadzę komis samochodowy od 15 września 2011 r. Zawarłem umowę komisu, której przedmiotem jest samochód osobowy i 27 września sprzedałem ten samochód na rzecz osoby (...)
str. 27
3.
Czy rolnik indywidualny powinien stosować kasę fiskalną?
Prowadzę indywidualne gospodarstwo rolne. Nie korzystam ze statusu rolnika ryczałtowego i zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Czy w związku z tym powinienem ewidencjonować obroty (...)
str. 28
X.
Kasy rejestrujące w interpretacjach izb skarbowych
1.
Skutki fiskalizacji kasy bez zgody jej właściciela
Fiskalizacja kasy rejestrującej przez serwisanta nie przesądza o utracie prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, pod warunkiem, że po fakcie fiskalizacji, podatnik nie dokonał zaewidencjonowania (...)
str. 29
2.
Usługi wykonywane przez organ administracji publicznej
Usługi administracji publicznej podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania, natomiast czynności cywilnoprawne świadczone przez ten organ mogą korzystać ze zwolnienia tylko po spełnieniu dodatkowych warunków dotyczących (...)
str. 29
3.
Usługi świadczone przez dom pomocy społecznej
Działalność prowadzona przez dom pomocy społecznej podlega przepisom ustawy o VAT, w tym również ogólnym zasadom prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Tak stwierdził (...)
str. 30
4.
Jednorazowa sprzedaż na rzecz osoby fizycznej
Jednorazowa sprzedaż środka trwałego na rzecz osoby fizycznej o wartości przekraczającej 40.000 zł spowoduje utratę prawa do zwolnienia z ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej. Jeżeli (...)
str. 31
XI.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Rozpoczęcie sprzedaży dla osób fizycznych - limit 20.000 zł, czy 40.000 zł?
Podatnik ma działalność gospodarczą od 4 lat, ale dopiero w tym roku sprzedaje na rzecz fizycznych osób. Czy limit dla niego to 20.000 zł czy (...)
str. 32
2.
Paragon nieodebrany przez nabywcę
Co zrobić jak klient kupujący towar nie bierze paragonu? Czy można wyrzucić go do kosza, czy jest w tej sprawie jakieś wyjaśnienie? [pytanie 572593]. Komentarz (...)
str. 34
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Rodzaje usług transportowych
Właściwe opodatkowanie usług transportu towarów, w szczególności w sytuacji gdy trasa transportu przebiega pomiędzy różnymi krajami uzależnione jest od kilku czynników, w tym m.in. od (...)
str. 35
2.
Miejsce świadczenia usług transportu towarów
2.1. Usługi świadczone na rzecz podatników Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w zależności od tego, czy usługi te świadczone są na rzecz podatników, czy (...)
str. 36
3.
Schemat opodatkowania usług transportowych
Usługi transportu towarów świadczone dla podatników NabywcaMiejsce świadczeniaStawka VAT Transport krajowy podatnik PLart. 28b - siedziba nabywcy - Polska23% lub 0% (§ 9 ust. 1 (...)
str. 38
4.
Obowiązek podatkowy
4.1. Świadczenie usług transportowych przez polskich podatników W przypadku, gdy polska firma jest usługodawcą usług transportowych, mogą wystąpić dwa przypadki: 1) miejscem opodatkowania usług będzie (...)
str. 39
XIII.
Zakup towarów przetwarzanych w kilku państwach unijnych
Dokonujemy zakupu stali od firmy z Wielkiej Brytanii, która na terytorium Niemiec ma swój oddział. Stal w momencie dostawy znajduje się w Niemczech i jest (...)
str. 41
1.
Charakter dokonanej transakcji
Transakcja dokonana pomiędzy firmą brytyjską (posługującą się niemieckim NIP) i polską, w wyniku której towary transportowane są z terytorium Niemiec przez Szwecję do Polski stanowi (...)
str. 41
2.
Miejsce opodatkowania WNT
Miejsce opodatkowania w tym przypadku określone zostało w art. 25 ust. 1 ustawy o VAT. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa (...)
str. 41
3.
Stanowisko organów podatkowych
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2008 r., nr IBPP2/443-692/08/BW potwierdził stanowisko prezentowane przez naszą redakcję: "(…) Ze stanu faktycznego (...)
str. 42
4.
Prawidłowość opodatkowania dostawy przez zagranicznego sprzedawcę
Skoro omawiana transakcja jest dla polskiego podatnika WNT, to dla brytyjskiego dostawcy posługującego się niemieckim NIP jest to WDT. Wątpliwości podatnika budzi jednak opodatkowanie przez (...)
str. 43
5.
Nabycie usług uszlachetniania towarów
Nie jest to jednak jedyna transakcja, w której uczestniczył polski podatnik. Oprócz nabycia towarów, dokonał on również nabycia usług i to zarówno od firmy niemieckiej, (...)
str. 44
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Nieodpłatny eksport towarów
Dokonałem eksportu cegły i przy okazji przekazałem nieodpłatnie nabywcy wystawkę ekspozycyjną w celach reklamowych na własność. Otrzymałem w związku z tym komunikat IE 599. Wystawkę (...)
str. 45
2.
Termin odliczenia podatku VAT od importu towarów
Podatnik (spółka) dokonuje importu towarów przy zastosowaniu uproszczonej procedury celnej poprzez wpisanie towarów do rejestrów. Zgłoszenia celnego dokonuje agencja celna - przedstawiciel pośredni. Każdorazowo podatnik (...)
str. 46
3.
Usługi opieki nad osobami starszymi poza terytorium kraju
Świadczymy usługi opieki nad osobami starszymi w Niemczech w ich domach. Zleceniodawcami są osoby fizyczne niebędące podatnikami. Za wykonane usługi wystawiamy faktury VAT bez podatku. (...)
str. 47
XV.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Nabycie usług elektronicznych od zagranicznej firmy
Spółka, która nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE zakupiła miejsce na serwerze kontrahenta niemieckiego. Z tego tytułu została obciążona na kwotę 2.094 zł brutto (...)
str. 49
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Kiedy odlicza się VAT z faktur VAT-MP?
Dokumenty oznaczone jako "Faktury VAT-MP" wystawiane są przez małych podatników, którzy rozliczają podatek VAT metodą kasową. Obowiązek podatkowy po stronie podatnika wystawiającego taką fakturę powstaje (...)
str. 51
2.
Sposoby korekty faktur VAT-MP
Żaden z przepisów ustawy o VAT ani rozporządzeń wykonawczych nie reguluje zasad rozliczania faktur korygujących otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową. Brak odrębnych uregulowań (...)
str. 52
E.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji - druk ORD-ZU
W sytuacji gdy dane wykazane przez podatnika w złożonej deklaracji podatkowej zawierają błędy rachunkowe, bądź też podatnik nie wypełnił należycie wszystkich pozycji, urząd skarbowy sprawdzając (...)
str. 54
F.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Sprzedaż budynku wykorzystywanego na potrzeby działalności zwolnionej z VAT
Wybudowaliśmy nowy biurowiec, a budynek, który był użytkowany na potrzeby działalności bankowej (zwolnionej z VAT) zamierzamy sprzedać. Przy nakładach na remonty czy ulepszenia VAT nie (...)
str. 58
2.
Odliczenie podatku VAT z faktury wykupu samochodu z leasingu operacyjnego
W związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego dokonaliśmy jego wykupu. Otrzymaliśmy fakturę sprzedaży na której, naszym zdaniem, sprzedawca zastosował nieprawidłowy kurs waluty do (...)
str. 59
3.
Zaliczka przy usługach budowlanych
Jesteśmy firmą budowlaną. W sierpniu 2011 r. otrzymaliśmy zaliczkę w wysokości 10% wartości robót. Prace trwały od września do października. Z chwilą zakończenia robót otrzymaliśmy (...)
str. 60
4.
Stawka VAT na wczasy organizowane we własnym ośrodku wypoczynkowym
Posiadam ośrodek wypoczynkowy i sprzedaję wczasy ze stawką 8%, ponieważ usługę traktuję jako kompleksową, w której mieści się zakwaterowanie, wyżywienie, imprezy kulturalne. Czy stosuję prawidłową (...)
str. 60
5.
Świadczenie usług kulturalnych przez podmioty nie wpisane do rejestru instytucji kultury
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zajmującej się organizacją imprez kulturalnych, plastycznych, wycieczek w plener. Nie jesteśmy wpisani do żadnego rejestru instytucji kulturalnych, pomimo, (...)
str. 62
6.
Spotkania biznesowe w restauracji a nieodpłatne świadczenie usług
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pracownicy lub członkowie zarządu spółki z o.o. spotykają się z kontrahentami spółki w lokalach gastronomicznych. Spotkania te mają charakter biznesowy, (...)
str. 63
7.
Kaucja zwrotna przekształcona w zaliczkę - jak określić moment powstania obowiązku podatkowego?
Firma zajmująca się sprzedażą środków transportowych przyjmuje zwrotne kaucje na zakup tych środków. Jak postąpić w przypadku gdy klient zwróci się do nas o zaliczenie (...)
str. 64
8.
Różnice wynikające z zaokrągleń kwot na fakturze
Czy może zdarzyć się sytuacja, że podatek wyliczony od sumy wartości netto towarów i suma podatku od poszczególnych pozycji na fakturze będą się od siebie (...)
str. 65
9.
Zakaz odliczania VAT od usług hotelowych
Spółka wykonując usługę dla klienta poza miejscem prowadzenia działalności ponosi wydatek na usługi hotelowe. Klient życzy sobie, aby na fakturze wyszczególnić wartość usługi, zużytych materiałów (...)
str. 66
10.
Dotacja przeznaczona na zorganizowanie bezpłatnych kursów
Działamy jako stowarzyszenie i jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Nasza działalność statutowa obejmuje prowadzenie bezpłatnych kursów językowych dla dorosłych z gmin słabych strukturalnie, na które otrzymujemy (...)
str. 66
11.
Faktura niezawierająca kwoty podatku a prawo do odliczenia VAT
Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę VAT, gdzie podana została kwota netto, kwota brutto i stawka podatku VAT, natomiast nie podano w niej kwoty podatku VAT. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.