Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 21 (303) z dnia 01.11.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Premia wypłacana pracownikom za okresy usprawiedliwionej absencji a składki ZUS
1) Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w spółce z o.o., pracownicy zachowują prawo do premii regulaminowych w pełnej wysokości za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków (...)
str. 4
2.
Składka na Fundusz Pracy ze zlecenia wykonywanego przez pracownicę po powrocie z urlopu macierzyńskiego
W pełnym wymiarze czasu pracy zatrudniamy pracownicę, która w ubiegłym roku powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Nie opłacamy więc za nią składek na Fundusz (...)
str. 6
3.
Oskładkowanie i opodatkowanie przychodu uzyskiwanego przez nianię
Zatrudniłem na podstawie umowy uaktywniającej nianię za wynagrodzeniem w wysokości minimalnego. Z tego tytułu zgłosiłem ją do ubezpieczeń w ZUS. Proszę o wyjaśnienie, czy od (...)
str. 7
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do Narodowego Funduszu Zdrowia członków rodziny, którzy uzyskują po (...)
str. 9
2.
Ubezpieczenia w ZUS z tytułu współpracy, czy umowy o pracę dla dziecka przedsiębiorcy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zamierza zatrudnić syna na podstawie umowy o pracę. W związku z tym chciałaby wiedzieć, czy może zawrzeć z nim taką umowę? (...)
str. 10
3.
Ustalenie tytułu do ubezpieczeń dla pracownicy na wychowawczym wykonującej umowy zlecenia
Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2011 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę przebywającą w innej firmie na urlopie wychowawczym. Z tego tytułu zgłosiliśmy (...)
str. 12
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie wypłacone a nie należne w podstawie wymiaru zasiłku
1) Pracownik za dwa ostatnie miesiące przypadające przed chorobą, z uwagi na chwilowe trudności finansowe pracodawcy, otrzymał wynagrodzenie w niepełnej wysokości. Wyrównanie wynagrodzeń zostanie dokonane (...)
str. 14
2.
Ustalenie wysokości zasiłku w razie częstych nieobecności w pracy
Pracownik w każdym z miesięcy poprzedzających chorobę z różnych powodów (choroby, sprawowania opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego) nie przepracował pełnego miesiąca. Przerwa pomiędzy ostatnią (...)
str. 16
3.
Sposób uzupełniania honorarium wliczanego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Czy dla celów obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego otrzymywane przez pracownika honorarium podlega uzupełnieniu? Jeśli tak, to w jaki sposób? Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, bez (...)
str. 17
4.
Obniżenie zasiłku po ustaniu zatrudnienia
Zatrudnialiśmy pracownika, który uzyskiwał bardzo wysokie wynagrodzenia. Obecnie pobiera zasiłek chorobowy z ZUS po ustaniu zatrudnienia, jednak jest on zdecydowanie niższy niż zasiłek wypłacany przez (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata świadczenia chorobowego za dni wolne od pracy
Jak obliczyć kwotę wynagrodzenia za kilka dni choroby pracownika, jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje sobotę i niedzielę, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy? Wynagrodzenie (...)
str. 19
2.
Wynagrodzenie chorobowe w razie nieprzerwanej niezdolności do pracy po urlopie bezpłatnym
Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na kilka miesięcy (do 30 września 2011 r.). W okresie urlopu podjął pracę w innej firmie. Po ustaniu dodatkowego (...)
str. 20
3.
Świadczenie rehabilitacyjne dla pracownicy w ciąży
1) Zatrudniamy pracownicę, która za dwa miesiące urodzi dziecko. Czy może otrzymać z ZUS świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli jest niezdolna do pracy i wyczerpała już okres (...)
str. 21
4.
Wypłata zasiłku w razie późniejszego dostarczenia zwolnienia lekarskiego za czas pobytu w szpitalu
Pracownik przez miesiąc przebywał w szpitalu. Za pierwsze 9 dni choroby zachował prawo do wynagrodzenia chorobowego (pozostałe z limitu 33 dni w 2011 r.), a (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.1.
Dla kogo ustala się kapitał początkowy?
Kapitał początkowy ustalany jest dla osób ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenie (...)
str. 23
1.2.
Okresy uwzględniane przy ustalaniu kapitału początkowego
Zgodnie z art. 174 ust. 2 ustawy emerytalnej, przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed 1 stycznia 1999 r.: okresy składkowe, wyszczególnione w art. (...)
str. 24
1.3.
Podstawa wymiaru kapitału początkowego
Do podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmuje się zarobki, które stanowiły podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. W przypadku osób pełniących służbę - uposażenie. Do tej (...)
str. 25
1.4.
Kto powinien przekazać do ZUS wniosek o ustalenie kapitału początkowego?
Osoba zainteresowana powinna sama złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Aktualnie płatnicy składek nie mają już obowiązku kompletowania i przekazywania do ZUS wniosku osoby ubezpieczonej (...)
str. 27
1.5.
Jakie dokumenty należy złożyć w celu ubiegania się w ZUS o ustalenie kapitału początkowego?
Komplet dokumentów dla celów ustalenia kapitału początkowego składa się z: wniosku o ustalenie kapitału początkowego (ZUS Kp-1), kwestionariusza dotyczącego okresów składkowych i nieskładkowych (ZUS Rp-6), (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zwolnienie pracownika w czasie urlopu bezpłatnego
Pracownica od roku korzysta z urlopu bezpłatnego. Z powodu zmian organizacyjnych firmy i likwidacji części stanowisk pracy zamierzamy ją zwolnić. Czy jest to dopuszczalne, czy (...)
str. 30
2.
Zatrudnienie członka zarządu spółki z o.o.
Z umowy spółki z o.o. wynika, że członkowie jej zarządu są pracownikami spółki. Ostatnio jeden z członków zarządu wypowiedział umowę o pracę w związku z (...)
str. 31
3.
Zasady zatrudniania pilotów wycieczek turystycznych
Na podstawie jakiej umowy cywilnoprawnej (o dzieło czy zlecenia) można zatrudnić pilota wycieczek turystycznych? Czy w stosunku do takich osób istnieje wymóg prowadzenia działalności gospodarczej? (...)
str. 32
4.
Przekazanie pracowników likwidowanych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych
W jakim trybie powinno nastąpić przeniesienie pracowników likwidowanych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych do nowego pracodawcy? Pracownicy likwidowanych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych powinni zostać przejęci przez nowego pracodawcę w trybie (...)
str. 33
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w systemie równoważnym
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym, zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy (7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo), otrzymał zgodę lekarza medycyny pracy na świadczenie (...)
str. 34
2.
Tryb zmiany systemu czasu pracy
Pracownikom ochrony zatrudnionym w systemie podstawowym zamierzamy zmienić informację o warunkach zatrudnienia. Na jej podstawie będą świadczyć pracę w systemie równoważnym z możliwością wydłużenia wymiaru (...)
str. 35
3.
Praca w godzinach nadliczbowych pracownika samorządowego
W jaki sposób należy kompensować pracę nadliczbową pracownika samorządowego? Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik samorządowy zasadniczo powinien otrzymać normalne wynagrodzenie lub czas wolny. Przepisy (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca pracownika niepełnoetatowego
1) Od połowy października br. zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jego wynagrodzenie zostało ustalone w stałej stawce miesięcznej. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za (...)
str. 39
2.
Dodatek o charakterze stałym miesięcznym a absencja chorobowa w pracy
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w stawce miesięcznej. Ponadto miał prawo do stałego miesięcznego dodatku obniżanego za absencję chorobową. Pracownik zachorował pierwszego dnia miesiąca i przez (...)
str. 41
3.
Ryczałt za nocleg w podróży służbowej kierowcy
Czy nocowanie przez zawodowego kierowcę w kabinie samochodu ciężarowego uprawnia do ryczałtu za nocleg, czy też można uznać, że pracownikowi zapewniono bezpłatny nocleg? Powszechną praktyką (...)
str. 42
4.
Wypłata odprawy emerytalnej
1) Pracownik samorządowy posiada ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, jednakże z uwagi na wysokość zarobków wypłata świadczenia jest zawieszona. Wkrótce pracownik osiągnie powszechny wiek emerytalny (...)
str. 43
5.
Wynagrodzenie roczne dla pracownika przeniesionego do innej jednostki
1) Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym w dniu 1 czerwca 2011 r. został przeniesiony służbowo do jednostki w innym mieście. Czy jednostka przekazująca będzie (...)
str. 45
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Skutki zapłacenia mandatu za pracownika
Czy jest możliwe dochodzenie przez pracodawcę równowartości mandatu, zapłaconego za kierowcę? Pracodawca nie ma obowiązku pokrywania mandatów nałożonych na zatrudnionych pracowników za popełnione przez nich (...)
str. 46
2.
Poświadczenie okresów pracy w szczególnych warunkach
Spółka należąca do resortu górnictwa i energetyki, przed laty przejęła zakład pokrewny wraz z pracownikami, w trybie art. 231 K.p. Jedną z przejętych osób był (...)
str. 47
3.
Oświadczenie o zachowaniu tajemnicy handlowej
Jak sformułować wzór oświadczenia zobowiązującego pracowników firmy do przestrzegania tajemnicy handlowej? W polskim systemie prawa gospodarczego nie funkcjonuje pojęcie tajemnicy handlowej, a jedynie pojęcie "tajemnica (...)
str. 48
4.
Przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy u byłego pracodawcy
Czy Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować byłego pracodawcę, który już nie zatrudnia żadnego pracownika ani zleceniobiorcy? Przepisy ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Żądanie przez pracownika sprostowania protokołu powypadkowego
Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W protokole powypadkowym wpisaliśmy, że do wypadku doszło z jego winy, ponieważ nie zachował podstawowych zasad bhp. Pracownik nie (...)
str. 51
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Zmniejszenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w trakcie roku kalendarzowego
1) Z dniem 1 stycznia br. pracodawca zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zmniejszył odpis na ten fundusz do 90% ustawowej wysokości. W związku z pogorszeniem sytuacji (...)
str. 52
2.
Zmiana orzeczenia o niepełnosprawności a prawo do dofinansowania wynagrodzenia z PFRON
1) Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy legitymował się lekkim stopniem niepełnosprawności. Ponieważ został zatrudniony w warunkach zachęty, pracodawca otrzymywał z PFRON dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Obecnie (...)
str. 54
E.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Odszkodowania wypłacane pracownikom
Regulacje kodeksowe przewidują szereg przypadków, w których pracodawca może zostać zobowiązany do wypłacenia pracownikowi odszkodowania. Są one w większości bezpośrednio i pośrednio związane z ustaniem (...)
str. 55
1.
Naruszenie obowiązków wobec pracowników
Nierówne traktowanie w zatrudnieniu Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu (...)
str. 55
2.
Zakończenie stosunku pracy
Wygaśnięcie umowy z powodu śmierci pracodawcy Z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba że następuje przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę (art. (...)
str. 57
1.
Krąg osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z tytułu: wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą, wykonywania pracy (...)
str. 60
2.
Podstawa wymiaru składki chorobowej
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 20 ust. 1 ustawy o sus). Przykład Osoba (...)
str. 61
3.
Ustanie tytułu ubezpieczenia chorobowego
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia: wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony, (...)
str. 63
4.
Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
4.1. Prawo do świadczeń chorobowych Osoby, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania (...)
str. 63
4.1.
Prawo do świadczeń chorobowych
Osoby, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania wynoszącego 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (...)
str. 63
4.2.
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
Osoby, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania wynoszącego 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy
W Dz. U. nr 210 z dnia 4 października 2011 r., pod poz. 1253 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września (...)
str. 67
2.
Podwyższenie dofinansowania gdy pracownik przedłoży orzeczenie potwierdzające schorzenie szczególne - wyjaśnienie MPiPS
Czy orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, w którym nastąpi stwierdzenie schorzenia szczególnego wymienionego w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji, które (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.