Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Dotacje w księgach rachunkowych
Dodatek nr 12
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 17
z dnia 01.09.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
EWIDENCJA KSIĘGOWA DOTACJI W ZALEŻNOŚCI OD JEJ PRZEZNACZENIA
Ewidencja otrzymanej dotacji w księgach rachunkowych i tym samym jej wpływ na poszczególne elementy sprawozdania finansowego zależy przede wszystkim od celu, na który została ona (...)
str. 3
1.
Dotacje do aktywów
1.1.
Dotacja na zakup środka trwałego
Spółka otrzymała dotację na zakup maszyny. Jak ustalić wartość początkową maszyny? Czy powinno się ją pomniejszyć o kwotę otrzymanej dotacji? Wartość początkową środka trwałego sfinansowanego (...)
str. 4
1.2.
Dotacja na zakup niskocennych składników majątku
Jak rozliczyć dotację, jeżeli dotyczy ona zakupu, m.in. składników majątku spełniających kryteria określone dla środków trwałych, ale z uwagi na ich niską wartość odniesione bezpośrednio (...)
str. 6
1.3.
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego
Spółka z o.o. otrzymała ze środków Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego. Z otrzymanej dotacji zakupiła m.in. środki trwałe. Jakie są zasady (...)
str. 7
1.4.
Zwrot dotacji otrzymanej z urzędu pracy na zakup środka trwałego
W 2009 r. firma uzyskała z urzędu pracy dotację, z której sfinansowała w 100% zakup środków trwałych. W 2011 r. musieliśmy zwrócić tę dotację. Jak (...)
str. 12
1.5.
Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego z dotacji
W związku ze sprzedażą nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego, którego zakup sfinansowany został z dotacji, na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów pozostało saldo Ma. Jak (...)
str. 13
2.
Dotacje do przychodów
2.1.
Dotacja do cen sprzedaży produktów
Otrzymaliśmy dotację (dopłatę) do ceny świadczonych przez nas usług. Jak zaksięgować wpływ takiej dotacji? Czy dopłata ta powinna zwiększyć pozostałe przychody operacyjne? W omawianej sytuacji (...)
str. 15
2.2.
Dotacja na pokrycie kosztów organizacji konferencji
Na pokrycie kosztów organizacji konferencji nasza jednostka otrzymała dotację w wysokości 80% poniesionych kosztów. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych otrzymanie takiej dotacji? Dotacja, (...)
str. 17
2.3.
Rekompensata stanowiąca dofinansowanie do kosztów wynikających z wykonywania zadań własnych gminy
Miejski zakład komunikacji działający w formie spółki z o.o. otrzymał od gminy rekompensatę, która zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Ministra Finansów jest dofinansowaniem do (...)
str. 18
3.
Prezentacja otrzymanej dotacji w sprawozdaniu finansowym
Bilans W bilansie wykazywane są jedynie rzeczywiście otrzymane dotacje przeznaczone na nabycie lub wytworzenie aktywów trwałych, ujęte na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Wykazuje się (...)
str. 18
II.
DOTACJE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ
1.
Odrębna ewidencja księgowa operacji związanych z realizowanym projektem
Od czerwca 2011 r. realizujemy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Na czym polega odrębna ewidencja księgowa operacji związanych z realizowanym projektem? Dotacje otrzymywane z (...)
str. 22
2.
Koszty opracowania wniosku o przyznanie dotacji z funduszy unijnych
W celu uzyskania dotacji z funduszy unijnych zleciliśmy specjalistycznej firmie opracowanie wniosku. Za opracowanie wniosku otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak należy ująć ją w księgach rachunkowych? (...)
str. 23
3.
Ewidencja wkładu własnego wniesionego do projektu unijnego
Beneficjent zobowiązany jest wnieść wkład własny w wysokości 11,25% wydatków kwalifikowanych projektu. Instytucja pośrednicząca przyznaje 88,75% dofinansowania, z czego część to płatność ze środków europejskich, (...)
str. 24
4.
Koszty obsługi księgowej projektu polegającego na wytworzeniu programu komputerowego
Spółka informatyczna otrzymała dotację na wytworzenie programu komputerowego. W budżecie projektu zostały uwzględnione koszty obsługi księgowej. Czy koszty obsługi księgowej projektu mogą powiększyć wartość wyprodukowanego (...)
str. 26
5.
Nadwyżka dotacji nad rzeczywistym kosztem realizacji projektu
Nasza jednostka zrealizowała projekt, którego koszty w całości sfinansowały środki z dotacji unijnej. Rzeczywiste koszty projektu okazały się jednak niższe od kwoty otrzymanej dotacji. Jak (...)
str. 27
6.
Cross-financing w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Jesteśmy w trakcie wdrażania projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa zakupu w ramach cross-financingu?
str. 27
6.1.
Zasady finansowania wydatków w ramach cross-financingu
Kwalifikowalność kosztów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) odnosi się głównie do Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Jednak Instytucja Zarządzająca PO KL dopuściła możliwość poszerzenia katalogu (...)
str. 28
6.2.
Ewidencja księgowa wydatków w ramach cross-financingu
Ponoszone przez jednostkę wydatki w ramach cross-financingu podlegają ewidencji w księgach rachunkowych, przy czym ewidencja ta następuje w wyniku bieżących księgowań operacji gospodarczych związanych z (...)
str. 29
III.
DOTACJE RZĄDOWE WEDŁUG STANDARDÓW MIĘDZYNARODOWYCH - MSR 20
1.
Zakres stosowania MSR 20
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 20 "Dotacje rządowe oraz ujawnianie informacji na temat pomocy rządowej" (MSR 20) stosuje się przy księgowaniu oraz ujawnianiu informacji na temat dotacji (...)
str. 30
2.
Definicja dotacji rządowych
Dotacje rządowe są pomocą rządową, która przybiera formę przekazania jednostce gospodarczej środków, w zamian za spełnianie przez nią, w przeszłości lub w przyszłości, pewnych warunków (...)
str. 31
3.
Ewidencja dotacji rządowych
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w MSR 20 paragraf 7, dotacje rządowe (łącznie z niepieniężnymi dotacjami wykazywanymi w wartości godziwej) ujmuje się tylko wtedy, gdy istnieje (...)
str. 31
3.1.
Dotacja do aktywów podlegających amortyzacji
Dotacje do aktywów podlegających amortyzacji są zazwyczaj ujmowane w zysku lub stracie na przestrzeni okresów proporcjonalnie do ujmowania odpisów amortyzacyjnych od tych aktywów. Oznacza to, (...)
str. 32
3.2.
Dotacja do aktywów niepodlegających amortyzacji
Dotacje do aktywów niepodlegających amortyzacji, którym może towarzyszyć wymóg spełnienia pewnych obowiązków, są ujmowane w zysku lub stracie na przestrzeni okresów, w których ponoszone są (...)
str. 33
3.3.
Dotacja w formie rekompensaty za już poniesione wydatki
Dotację rządową, która staje się należna jako forma rekompensaty za już poniesione wydatki lub straty lub dotację przyznaną jednostce celem udzielenia jej natychmiastowego wsparcia finansowego, (...)
str. 34
4.
Prezentacja dotacji do aktywów w sprawozdaniu finansowym
Istnieją dwa alternatywne rozwiązania dotyczące prezentacji dotacji do aktywów w sprawozdaniu finansowym: 1) dotacje prezentuje się w bilansie jako przychód przyszłych okresów, który jest w (...)
str. 35
5.
Prezentacja dotacji do przychodów w sprawozdaniu finansowym
Istnieją również dwa alternatywne rozwiązania dotyczące prezentacji dotacji do przychodów w sprawozdaniu finansowym. Dotacje do przychodów mogą być prezentowane: 1) jako przychód w oddzielnej pozycji (...)
str. 37
6.
Ujawnienie w sprawozdaniu finansowym informacji o dotacjach rządowych
W dodatkowych informacjach ujawnia się następujące informacje: 1) zasady (politykę) rachunkowości zastosowane do dotacji rządowych, łącznie z podaniem metod prezentacji przyjętych w sprawozdaniu finansowym, 2) (...)
str. 37
7.
Zwrot dotacji rządowych
Według MSR 20 paragraf 33 dotacje rządowe, które stają się zwrotne, rozlicza się jako zmianę wartości szacunkowych. Z paragrafu 5 MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, (...)
str. 37
IV.
DOTACJE W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH JEDNOSTEK SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH
1.
Zasady prowadzenia ewidencji środków europejskich w jednostce budżetowej
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240 ze zm.) wprowadziła nowe rozwiązania systemowe, m.in. w zakresie (...)
str. 40
1.1.
Środki europejskie w państwowej jednostce budżetowej
Ewidencja operacji związanych z przepływem środków europejskich w państwowych jednostkach budżetowych prowadzona jest przy wykorzystaniu kont księgowych wprowadzonych rozporządzeniem z dnia 5 lipca 2010 r., (...)
str. 41
1.2.
Środki europejskie w samorządowej jednostce budżetowej
W świetle art. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. nr 80, poz. 526 (...)
str. 43
2.
Zwrot nieprawidłowo wydatkowanych środków europejskich w księgach instytucji pośredniczącej (państwowej jednostki budżetowej)
Jak prowadzić ewidencję zwrotu nieprawidłowo wydatkowanych środków europejskich, w tym z tytułu odsetek i kar umownych, w księgach rachunkowych państwowej jednostki budżetowej - instytucji pośredniczącej (...)
str. 43
3.
Dotacja na finansowanie inwestycji zakładu budżetowego
Czy dotację otrzymaną z budżetu na finansowanie inwestycji samorządowego zakładu budżetowego można zaksięgować na koncie 740? Na koncie 740 "Dotacje i środki na inwestycje" nie (...)
str. 47
4.1.
Dotacja otrzymana przez instytucję kultury na sfinansowanie prac remontowych
Jesteśmy instytucją kultury. Otrzymaliśmy środki pieniężne w formie dotacji na sfinansowanie wydatków związanych z remontem budynku. Otrzymaną dotację zaksięgowaliśmy na koncie funduszu rozwoju kultury. Czy (...)
str. 47
4.2.
Dotacja na dofinansowanie bieżącej działalności instytucji kultury
W grudniu 2010 r. instytucja kultury otrzymała od organizatora dotację na imprezę organizowaną w styczniu 2011 r. Koszty imprezy do wysokości przyznanej dotacji poniesiono w (...)
str. 49
4.3.
Dotacja na finansowanie rozwoju instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury, która otrzymała dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz samorządu województwa na realizację budowy obiektu (nowej siedziby), a także na sfinansowanie (...)
str. 50
5.
Ewidencja księgowa środków unijnych w SP ZOZ - wyjaśnienie zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl 11 kwietnia 2011 r. zamieszczono następujące wyjaśnienie: "W myśl art. 57 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.