Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
PIT i CIT w orzecznictwie sądowym
Dodatek nr 13
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16
z dnia 20.08.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY
1.
Dowóz pracowników do pracy na koszt pracodawcy
Rozstrzygnięcie W sytuacji gdy wartości świadczeń pracowniczych z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów dojazdów do i z pracy nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez (...)
str. 3
2.
Udział pracownika w szkoleniu
Rozstrzygnięcie Przychód można przypisać tylko wtedy, gdy możliwe jest określenie konkretnej wartości świadczenia otrzymanego przez danego pracownika. Z uzasadnienia Spółka zorganizowała dla pracowników trzydniowy wyjazd (...)
str. 4
3.
Odroczony termin wypłaty dywidendy
Rozstrzygnięcie Do upływu terminu, w którym wypłata dywidendy powinna nastąpić zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, wspólnicy nie nabyli prawa do udziału w zysku, a ich (...)
str. 5
4.
Ustanowienie służebności
Rozstrzygnięcie Ustanowienie przez właściciela nieruchomości służebności przesyłu na rzecz spółki z o.o. bez wynagrodzenia, stanowi nieodpłatne świadczenie po stronie tej spółki. Z uzasadnienia Wykorzystywanie w (...)
str. 6
5.
Odsetki od lokat overnight
Rozstrzygnięcie Dochody z odsetek od lokat terminowych, w tym również lokat overnight, nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w zezwoleniu, lecz (...)
str. 7
6.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży udziałów
Rozstrzygnięcie Przychód z tytułu sprzedaży udziałów powstaje w dniu, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności udziałów. Z uzasadnienia Przychód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce (...)
str. 7
7.
Przychód u akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej
Rozstrzygnięcie U akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychód należny powstaje w momencie powstania roszczenia o wypłatę dywidendy. W sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska w ciągu roku przychodu (...)
str. 8
II.
KOSZTY PODATKOWE I NIEPODATKOWE
1.
Opłata za parking i autostradę
Rozstrzygnięcie Opata za autostradę lub parking stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) updop wiąże się nierozerwalnie z używaniem samochodu, a wydatki (...)
str. 10
2.
Wydatki na spotkania biznesowe w restauracji
Rozstrzygnięcie Wydatki na posiłki i napoje spożywane podczas spotkań przedstawicieli spółki z klientami, odbywających się w restauracji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Z uzasadnienia Z (...)
str. 11
3.
Wstępna opłata leasingowa
Rozstrzygnięcie Jeżeli z umowy leasingowej nie wynika, by tzw. opłaty wstępne zostały poniesione jako należność na poczet usługi wykonywanej w następnych okresach sprawozdawczych, należy je (...)
str. 12
4.
Koszty wynajmu samochodów
Rozstrzygnięcie Koszty wynajmu samochodów osobowych, w odniesieniu do których nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, nie będą mogły być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania (...)
str. 13
5.
Ugoda między kontrahentami
Rozstrzygnięcie Koszty ugody sądowej zawartej w celu zabezpieczenia źródła przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Z uzasadnienia W ocenie Sądu, koszty poniesione na (...)
str. 14
6.
Wydatki na pokrycie szkody spowodowanej prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości
Rozstrzygnięcie Wydatki na pokrycie kosztów remontu powypadkowego samochodu, będącego naprawieniem szkody spowodowanej prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Z uzasadnienia Na (...)
str. 14
7.
Wynagrodzenie wypłacone wspólnikom za umorzone udziały
Rozstrzygnięcie Środki otrzymane na utworzenie kapitału zakładowego jak i wydatki poniesione w związku z umorzeniem tego kapitału pozostają neutralne podatkowo. Stosownie do art. 16 ust. (...)
str. 15
8.
Wydatki na rzecz podwykonawców
Rozstrzygnięcie Wydatki na rzecz podwykonawców z tytułu spotkań integracyjno-szkoleniowych, generalnie mogą być kosztem podatkowym, chyba że wykazany zostanie status tych wydatków jako kosztów związanych z (...)
str. 16
9.
Odsetki od kredytu zaciągniętego w celu wytworzenia towarów
Rozstrzygnięcie Wartość skapitalizowanych odsetek oraz ujemnych różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zaciągniętych w celu wytworzenia towarów do sprzedaży, stanowi inny niż bezpośredni koszt uzyskania przychodów, (...)
str. 17
10.
Koszty procesu służącego zabezpieczeniu źródła przychodów
Rozstrzygnięcie Zapłata kosztów postępowania sądowego zasądzonych w następstwie częściowego uznania powództwa o zwrot dotacji miała na celu zabezpieczenie źródła przychodów. Poniesiony wydatek spełniał warunki zaliczenia (...)
str. 18
11.
Koszty bezpośrednio związane z przychodami - moment potrącenia
Rozstrzygnięcie W oparciu o art. 15 ust. 4c updop podatnik potrąca koszty podatkowe poniesione po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2008 r. a dotyczące przychodów 2008 (...)
str. 19
12.
Wkład do spółki cywilnej
Rozstrzygnięcie Spółka cywilna, do której został wniesiony wkład przez spółkę. z o.o. w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa, nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz wpisać (...)
str. 20
13.
Koszty nieprawidłowo udokumentowane
Rozstrzygnięcie Za koszt uzyskania przychodu można uznać również wydatek, który został udokumentowany nierzetelnym lub wadliwym dowodem księgowym, jeżeli w toku postępowania podatkowego podatnik wykaże, że (...)
str. 21
14.
Udokumentowanie nieściągalności wierzytelności
Rozstrzygnięcie Każda z wierzytelności, aby mogła być uznana za nieściągalną, musi być udokumentowana w sposób wskazany w poszczególnych punktach art. 16 ust. 2 updop. Z (...)
str. 22
III.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego
Rozstrzygnięcie Niezamortyzowana wartość likwidowanego środka trwałego jako pozostały koszt operacyjny, stanowi koszt uzyskania przychodu. Natomiast koszt likwidacji środka trwałego nie jest pozostałym kosztem operacyjnym, a (...)
str. 23
2.
Koszty remontu nabytego obiektu, poniesione przed oddaniem go do używania
Rozstrzygnięcie Wydatki dotyczące przystosowania środka trwałego do użytku w prowadzonej przez jego nabywcę działalności gospodarczej stanowią koszty związane z nabyciem środka trwałego. Z uzasadnienia Środek (...)
str. 24
3.
Niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym
Rozstrzygnięcie Opuszczając wynajmowaną nieruchomość, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym, pod warunkiem, iż nie zaprzestaje prowadzenia działalności. (...)
str. 25
4.
Likwidacja środka trwałego, który utracił przydatność gospodarczą
Rozstrzygnięcie Podatnik w ramach tego samego rodzaju działalności może dokonać likwidacji środka trwałego, jeżeli uzna, że środek ten utracił przydatność gospodarczą i dalsze jego użytkowanie (...)
str. 25
5.
Amortyzacja składników majątku nabytych w wyniku likwidacji spółki osobowej
Rozstrzygnięcie Wartość początkową składnika majątku nabytego przez wspólnika w wyniku podziału majątku spółki jawnej należy ustalić na podstawie cen rynkowych. Z uzasadnienia Należy zaaprobować pogląd, (...)
str. 27
6.
Wykorzystywanie wspólnych składników majątku w odrębnych działalnościach
Rozstrzygnięcie Zawarcie między małżonkami umowy dzierżawy składnika majątku (środka trwałego) objętego wspólnością majątkową jest niedopuszczalne. Z uzasadnienia W sprawach opodatkowania małżonków, pozostających w ustawowej wspólności (...)
str. 28
IV.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Skutki udzielenia pożyczki spółce osobowej przez jej wspólnika
Rozstrzygnięcie Odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów u wspólnika, który pożyczki udzielił. Z uzasadnienia Z treści skargi kasacyjnej wynika, że (...)
str. 28
2.
Sprawozdanie z wydatkowania darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą warunkiem skorzystania z ulgi
Rozstrzygnięcie Czym innym jest działalność charytatywno-opiekuńcza kościelnej osoby prawnej, a czym innym działalność inwestycyjna takiej osoby (np. budowa zespołu parafialnego). Z uzasadnienia Oddalając skargę, sąd (...)
str. 29
3.
Zwrot dopłat do spółki z o.o.
Rozstrzygnięcie Unormowanie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 51 updof dotyczy wspólników spółki mającej osobowość prawną, którzy wnieśli dopłaty do udziałów, oraz ich następców (...)
str. 30
4.
Utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym
Rozstrzygnięcie Do utraty prawa do opodatkowania podatkiem liniowym nie wystarczy stwierdzenie, że zakres usług świadczonych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej pokrywa się częściowo z (...)
str. 31
5.
Wniesienie wkładu do spółki osobowej
Rozstrzygnięcie Koszty związane z wniesieniem wkładu do spółki osobowej nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Z uzasadnienia Przedmiotem wniosku skarżącego o wydanie interpretacji (...)
str. 32
6.
Zapłata w formie niepieniężnej za umorzenie udziałów
Rozstrzygnięcie Zapłata wspólnikowi za umarzane udziały w formie niepieniężnej, tj. w postaci przeniesienia prawa własności do nieruchomości, nie powoduje po stronie spółki obowiązku podatkowego. Z (...)
str. 33
7.
Zaliczenie podatku VAT na poczet zobowiązania w podatku dochodowym
Rozstrzygnięcie Przysługujący spółce cywilnej zwrot nadwyżki VAT można zaliczyć na poczet zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych jej wspólników. Z uzasadnienia Organy podatkowe słusznie (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.