Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (301) z dnia 01.07.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Zasady wypłaty świadczeń urlopowych określone w ustawie o ZFŚS
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze (...)
str. 5
2.
Wysokość świadczeń urlopowych w 2011 roku w zależności od wymiaru czasu pracy oraz warunków pracy
Przepisy ustawy o ZFŚS wskazują, iż wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Przy czym wysokość świadczenia pracownika (...)
str. 6
3.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń urlopowych
Wypłacone pracownikom świadczenia urlopowe będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zalicza się je do przychodów pracownika ze stosunku pracy na podstawie art. (...)
str. 6
4.
Ewidencja księgowa świadczeń urlopowych na przykładach liczbowych
W świetle art. 6 ustawy o ZFŚS, kwoty wypłaconych świadczeń urlopowych obciążają koszty działalności pracodawcy. Z przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o (...)
str. 6
1.
Wycena i ewidencja zaliczki wpłaconej na zakup towarów od kontrahenta unijnego
Z rachunku walutowego wpłaciliśmy kontrahentowi unijnemu zaliczkę w walucie obcej na zakup towarów. Fakturę zaliczkową zaksięgowaliśmy na koncie 30 "Rozliczenie zakupu", według kursu z dnia (...)
str. 9
2.
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych towarów - nadwyżki bezsporne i niedobory zawinione
Podczas przeprowadzonej w naszej jednostce inwentaryzacji ujawniono nadwyżki i niedobory towarów. Wszystkie nadwyżki są bezsporne, a niedobory zawinione. Jak rozliczyć takie różnice inwentaryzacyjne? 2.1. Ujęcie (...)
str. 13
3.
Odpisywanie w koszty wartości towarów w momencie ich zakupu
W maju 2011 r. dokonaliśmy zakupu kręgów betonowych, które będą podlegały odsprzedaży, w związku z czym stanowić one będą nasz towar handlowy. Działalność handlowa nie (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Konsekwencje podjęcia decyzji o czasowym wstrzymaniu budowy
W zeszłym roku rozpoczęliśmy budowę magazynu, ponosząc w związku z tym określone nakłady. Na początku tego roku wstrzymaliśmy budowę na pewien czas. Czy w związku (...)
str. 18
2.
Następstwa decyzji o zaniechaniu budowy środka trwałego
Z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej zmuszeni jesteśmy do podjęcia decyzji o całkowitym zaniechaniu budowy. Jakich księgowań powinniśmy w związku z tym dokonać? Podjęcie przez (...)
str. 18
3.
Ewidencja zdarzeń związanych z zaniechaniem budowy środka trwałego
3.1. Ostateczne zaniechanie i likwidacja budowy Przykład I. Założenia: 1. W 2010 r. jednostka rozpoczęła budowę hali magazynowej. Na początku lutego 2011 r. zarząd jednostki (...)
str. 19
1.
Ewidencja nagród z zysku dla członków zarządu i związanych z nimi obciążeń publicznoprawnych
Za 2010 r. wykazaliśmy zysk. Część tego zysku zamierzamy przeznaczyć na nagrody dla członków zarządu. W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa zdarzeń związanych z (...)
str. 21
2.
Ewidencja nagród z zysku dla pracowników i związanych z nimi obciążeń publicznoprawnych
Czy podejmując uchwałę w sprawie podziału zysku netto spółki z o.o. można część tego zysku przeznaczyć na nagrody dla pracowników (innych niż członkowie zarządu)? Jakich (...)
str. 25
1.
Zasady emisji obligacji zamiennych
Zasady emisji obligacji regulują przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (Dz. U. z 2001 r. nr 120, poz. 1300 ze zm.) (...)
str. 26
2.
Wycena i ewidencja obligacji zamiennych
Jak zaksięgować i wycenić emisję obligacji zamiennych (w trybie niepublicznym)? Dla celów bilansowych obligacje zamienne na akcje zalicza się do instrumentów finansowych. Ustawa o rachunkowości (...)
str. 27
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wyksięgowanie z ewidencji samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC, zniszczonego w wypadku
Czy nieumorzoną wartość zniszczonego w wypadku samochodu należy zaksięgować w straty nadzwyczajne? Samochód nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia AC. Szkody spowodowane zniszczeniem samochodu (będącego środkiem trwałym (...)
str. 31
2.
Wydatki poniesione na dodatkową gwarancję i pakiet serwisowy środka trwałego
Czy do wartości początkowej środka trwałego (skanera) należy doliczyć dodatkową gwarancję i pakiet serwisowy wykupiony na 3 lata? Nie. Wydatków na dodatkową gwarancję i pakiet (...)
str. 32
3.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej środka trwałego
Do prowadzonej działalności gospodarczej używamy cystern. Amortyzujemy je według stawki 14%. Ostatnio stwierdziliśmy, że cysternę taką można używać nawet przez 30 lat i dlatego postanowiliśmy (...)
str. 32
4.
Udokumentowanie i ewidencja skutków kradzieży środka trwałego
W kwietniu 2011 r. skradziono nam samochód ciężarowy, który był środkiem trwałym spółki. Jak i kiedy wyksięgować ten środek trwały z ksiąg rachunkowych? Kradzież samochodu (...)
str. 33
5.
Ewidencja środków trwałych w grupie producentów rolnych
Jesteśmy Grupą Producentów Owoców i Warzyw. Tworzymy fundusz operacyjny, który służy m.in. do sfinansowania zakupu środków trwałych. Czy amortyzacja od ww. środków trwałych powinna obciążać (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Definicja i klasyfikacja należności
Należności jako składnik aktywów każdej jednostki gospodarczej podlegają przede wszystkim ogólnej definicji aktywów. Zgodnie z tą definicją, za należności uważa się zasoby majątkowe, które pozostają (...)
str. 36
2.
Analiza należności pod kątem terminu zapłaty oraz prawdopodobieństwa ich uzyskania
Stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości, jednostki co najmniej raz w roku na dzień bilansowy powinny zweryfikować stan posiadanych należności. W praktyce gospodarczej analizowanie należności (...)
str. 37
3.
Sporządzenie upomnienia - monitu
W celu przypomnienia kontrahentowi, że upłynął już termin płatności, jednostki często w pierwszej kolejności wysyłają pisemne ponaglenia, upomnienia inaczej też zwane monitami. Gdy wysyłane upomnienia (...)
str. 38
4.
Sporządzenie ostatecznego wezwania do zapłaty
Wezwanie do zapłaty jednostki sporządzają wtedy, gdy wcześniej wysyłane dłużnikowi monity (upomnienia) nie przyniosły rezultatów. Takie wezwanie stanowi zazwyczaj przedsądowe wezwanie do zapłaty. Dokument sporządza (...)
str. 39
5.
Utworzenie odpisu aktualizującego należność
Niedotrzymywanie przez kontrahentów terminów zapłaty może mieć wpływ na wycenę tych należności w księgach rachunkowych. Opóźnienia w zapłacie mogą spowodować konieczność dokonania odpisów aktualizujących ich (...)
str. 40
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ewidencja podatku VAT w księgach jednostki samorządu terytorialnego
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego realizującą projekt współfinansowany ze środków unijnych, w którym VAT jest niekwalifikowany, gdyż odzyskujemy go z urzędu skarbowego. Do tej pory nie (...)
str. 42
2.
Wydatki i dochody wykazywane w sprawozdaniach budżetowych jednostki będącej czynnym podatnikiem VAT
Czy w sprawozdaniach Rb-27S i Rb-28S, sporządzanych przez jednostkę budżetową (będącą czynnym podatnikiem VAT), wydatki i dochody wykazuje się w kwotach netto, czy brutto? W (...)
str. 47
3.
Przekształcenie zakładu budżetowego w jednostkę budżetową
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. samorządowy zakład budżetowy został przekształcony w jednostkę budżetową. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej mienie, należności i zobowiązania likwidowanego zakładu (...)
str. 48
4.
Zwrot kosztów przejazdu i noclegu autorowi książki zaproszonemu na spotkanie z czytelnikami
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W ramach realizacji zadań statutowych organizujemy dla czytelników spotkanie z autorem połączone z promocją jego książki. Za udział w spotkaniu autor (...)
str. 49
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odsetki naliczone przez organ podatkowy i ich umorzenie
Jak zaksięgować odsetki naliczone przez organ podatkowy w związku z nieterminową zapłatą podatku od nieruchomości oraz ich umorzenie? Podatek od nieruchomości jest podatkiem regulowanym przepisami ustawy z dnia (...)
str. 51
2.
Ewidencja nieodliczonego podatku od towarów i usług
W lutym 2011 r. zakupiliśmy program komputerowy. Faktura dotarła do firmy w lutym, ale do księgowości dopiero po 25 kwietnia 2011 r. Wykazanego w tej fakturze podatku naliczonego nie mogliśmy już (...)
str. 51
3.
Moment przejścia na księgi rachunkowe
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, ale moje obroty ze sprzedaży netto przekroczyły w maju 2011 r. kwotę 4.800.000 zł. Od kiedy muszę przejść na pełną księgowość? Obowiązek (...)
str. 52
4.
Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego
Saldo jakiego konta wykazuje się w bilansie w pozycji A.IX. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)"? W pozycji A.IX. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego" (...)
str. 52
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Ewidencja księgowa szkody dochodzonej na drodze sądowej
W samochodzie stanowiącym środek trwały naszej firmy wybito szybę. Koszt wymiany szyby zaksięgowaliśmy na koncie 401 "Zużycie materiałów". Ponieważ sprawca szkody był znany, wnieśliśmy sprawę (...)
str. 53
2.
Wykup naczepy z leasingu operacyjnego w celu jej odsprzedaży
W maju 2011 r. wykupiliśmy z leasingu operacyjnego naczepę samochodową w celu jej dalszej odsprzedaży i w tym samym miesiącu ją sprzedaliśmy. Na jakie konto zaksięgować wartość wykupionej naczepy? Gdzie (...)
str. 54
3.1.
Błędnie zaksięgowana kwota podatku dochodowego za lata ubiegłe
W 2009 r. spółka nie ujęła w księgach rachunkowych nadpłaty z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, wynikającej z CIT-8. W sprawozdaniu finansowym wykazano kwotę (...)
str. 55
3.2.
Nieprawidłowo zaksięgowane odsetki za zwłokę dotyczące lat ubiegłych
W księgach 2010 r. ujęto błąd dotyczący odsetek za lata 2004-2010. Odsetki za 2010 r. ujęto w kosztach finansowych, natomiast odsetki za lata 2004-2009 ujęto (...)
str. 57
4.
Zakup złomu użytkowego i rozliczenie podatku VAT przez nabywcę
W maju 2011 r. zakupiliśmy złom użytkowy w punkcie skupu złomu. Punkt wystawił nam fakturę bez VAT z adnotacją o rozliczeniu przez nabywcę. Jak zaksięgować ww. operację gospodarczą? W (...)
str. 58
5.
Obciążenie pracownika za szkody w mieniu osoby trzeciej spowodowane na terenie firmy
W maju 2011 r. nasz pracownik uszkodził samochód klienta na zakładowym parkingu (stłukł lampę). Na tę okoliczność spisano protokół. Lampę zakupiliśmy na naszą firmę i zapłaciliśmy za (...)
str. 60
6.
Ewidencja towarów obcych w składzie konsygnacyjnym
Unijny dostawca będzie dowoził materiały dla naszych potrzeb do magazynu konsygnacyjnego prowadzonego przez nas w kraju. Naszym obowiązkiem będzie ewidencja ruchów i stanów magazynowych. Jak powinna przebiegać taka (...)
str. 61
7.
Przeznaczenie zysku na wypłatę wynagrodzenia za udziały nabyte w celu umorzenia
Z uchwały o podziale zysku spółki z o.o. wynika m.in., iż część zysku przeznacza się na wypłatę za udziały wspólników, które są umorzone. Jak zaksięgować taką uchwałę? (...)
str. 64
8.
Termin powstania obowiązku ubezpieczenia OC biur rachunkowych
W jakim terminie biuro rachunkowe powinno zawrzeć umowę ubezpieczenia OC? Zaznaczamy, i? umowę na prowadzenie ksiąg rachunkowych podpisano 15 czerwca 2011 r., z określeniem że księgi będą (...)
str. 65
9.
Spłata zobowiązań publicznoprawnych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W kwietniu 2011 r. spółka z o.o. zawiesiła działalność gospodarczą, ale po terminie zawieszenia działalności (w maju 2011 r.) zapłaciła ZUS i VAT-7 za miesiące przed jej zawieszeniem. Czy (...)
str. 66
10.
Przychody i koszty związane ze świadczeniem usług niestanowiących podstawowej działalności jednostki
Wynajęliśmy pomieszczenie biurowe i plac wokół biurowca jako salon sprzedaży oraz podpisaliśmy umowę na obsługę tego salonu. Tego rodzaju usługi nie są naszą podstawową działalnością. Na (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.