Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 16 (735) z dnia 01.06.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Do przeliczenia 20.000 euro na złote należy zastosować kurs sprzedaży obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Przez kurs sprzedaży walut obcych z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia należy rozumieć kurs obowiązujący w dniu zawarcia tej umowy, a nie kurs z tabeli ogłoszonej (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w wypłacie refundacji składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom
W dniu 8 marca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Skutki dzierżawy w VAT
Usługi wykonywane na rzecz przedsiębiorców zagranicznych podlegają, co do zasady, opodatkowaniu w kraju nabywcy usługi. Jak wynika bowiem z art. 28b ust. 1 ustawy o (...)
str. 6
1.2.
Dzierżawa w podatku dochodowym
Przychód z tytułu dzierżawy Jeżeli dzierżawie podlegają składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PDOF. Wynika (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja w księgach rachunkowych wydzierżawiającego
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji związanych z dzierżawą uzależnione jest od tego, czy stanowi ona przedmiot podstawowej (statutowej) działalności jednostki, czy też nie. W sytuacji, (...)
str. 8
2.
Rozliczenie dokonanego przez pracownika zwrotu nienależnie otrzymanego wynagrodzenia
Wynagrodzenie pracownika za grudzień 2010 r. omyłkowo naliczyliśmy w zawyżonej wysokości (o 1.000 zł brutto). Faktycznej wypłaty tego wynagrodzenia dokonano w styczniu 2011 r. Czy (...)
str. 10
3.
Straty towarów powstałe w transporcie
Do najczęstszych powodów powstawania strat podczas dostaw towarów należą kradzieże, zagubienia, a w szczególnych przypadkach naturalne ubytki. O sposobie ich rozliczania dla celów VAT, podatku (...)
str. 13
3.1.
Rozliczanie strat dla celów VAT
Niedobory towarów podczas transportu, tak jak niedobory magazynowe, możemy podzielić na: zawinione, których powstanie jest związane z niedopełnieniem obowiązków przez osobę odpowiedzialną za powierzone mienie, (...)
str. 13
3.2.
Skutki w podatku dochodowym
Utrata towarów podczas transportu, jako poniesione straty, nie została wyłączona z kosztów podatkowych. W sytuacji, gdy ich zakup miał związek z prowadzoną działalnością można dojść (...)
str. 15
3.3.
Ewidencja księgowa
Straty w dostawie towarów handlowych stanowią zdarzenie związane z ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej i jednocześnie w sposób pośredni dotyczą działalności operacyjnej jednostki, w związku z (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Paragon dokumentujący zakup towaru w czasie podróży służbowej a obowiązek rozliczenia WNT
Podczas podróży służbowej pracownik dokonał zakupu towaru w Niemczech (towar ten przywiózł do Polski), co zostało udokumentowane paragonem (nie otrzymał faktury). Czy musimy rozliczyć WNT? (...)
str. 17
2.
Zakup używanego samochodu od kontrahenta unijnego (osoby prywatnej) a obowiązek zapłaty VAT i PCC
Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Na potrzeby tej działalności kupiłem w Niemczech używany samochód osobowy od osoby prywatnej. Czy z tytułu tego zakupu (...)
str. 18
3.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wykonania instalacji elektrycznych
Przedmiotem działalności spółki jest dokonywanie badań i pomiarów elektrycznych. Zamierzamy rozszerzyć naszą działalność o wykonywanie instalacji elektrycznych oraz roboty związane z budową linii elektroenergetycznych. Czy w stosunku do tych usług (...)
str. 19
4.
Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT odliczonego od wydatków na modernizację obcego środka trwałego
W 2010 r. przystosowaliśmy wynajmowane pomieszczenie do potrzeb firmowych (inwestycja w obcym środku trwałym). Obecnie likwidujemy działalność gospodarczą. Czy musimy skorygować odliczony VAT od poniesionych nakładów? A jeżeli (...)
str. 20
5.
Kawa, herbata i ciastka zakupione do sekretariatu - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 532427) Kupuję do sekretariatu kawę, ciastka, herbatę, itp. Czy po 01.04.2011 r. mogę odliczyć VAT i czy są to KUP, czy NKUP? Komentarze uczestników Forum Komentarz 1: (...)
str. 23
6.
Z wyjaśnień organów podatkowych
6.1.
Usługi stołówki szkolnej a zwolnienie z VAT
Ze zwolnienia z VAT korzysta sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, jednakże tylko na rzecz uczniów tej szkoły. Zwolnieniem od podatku nie jest objęta natomiast sprzedaż (...)
str. 24
6.2.
Odliczanie VAT od wydatków związanych częściowo z działalnością pozostającą poza zakresem VAT
W przypadku, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i pozostające poza zakresem VAT, nie może on odliczać VAT w całości od wydatków, których nie (...)
str. 25
6.3.
Stawka VAT na usługi medycyny pracy
Przeprowadzanie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pracowników jest zwolnione z VAT. Natomiast badania psychologiczne kierowców w zakresie istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na (...)
str. 26
6.4.
Prawo do odliczania VAT z tytułu nabycia posiłków profilaktycznych
Podatnik ma prawo do odliczania VAT od zakupu posiłków profilaktycznych (także w formie kateringu). Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z (...)
str. 26
6.5.
Opodatkowanie kompleksowej usługi budowlanej jednego budynku
Kompleksowa budowa budynku mieszkalnego stałego zamieszkania sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, jest opodatkowana preferencyjną stawką VAT 8%, nawet jeżeli w budynku tym znajdują się (...)
str. 27
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Branżowe spotkania biznesowe - reprezentacja czy reklama?
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. (...)
str. 28
2.
Jakie odszkodowania wypłacane pracownikom lub byłym pracownikom można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Odszkodowania wypłacane pracownikom są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak nie zawsze stanowią koszty uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprost wyłącza (...)
str. 30
3.
Małżonkowie wspólnikami spółki z o.o. - zasady zaliczania wynagrodzenia do kosztów
Aktualnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą, którą jednak chciałbym prowadzić w formie jednoosobowej spółki z o.o. Proszę o wyjaśnienie, jak mogę przekształcić swoją działalność, aby osiągnąć ten cel. Jak (...)
str. 32
4.
Wynajem sal konferencyjnych - kiedy powstaje przychód?
Wynajmujemy sale konferencyjne m.in. na potrzeby szkoleniowe. Zdarza się, że firmy organizują kurs bądź szkolenie, które obejmuje kilka miesięcy i odbywa się np. w co (...)
str. 34
5.
Darmowy wstęp na imprezę kulturalną
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W ramach prowadzonej działalności kulturalnej organizujemy m.in. różnego rodzaju koncerty. Prosimy o odpowiedź, jakie skutki w podatku dochodowym - ze strony naszej instytucji (...)
str. 35
6.
Kompensata dywidendy należnej zagranicznemu udziałowcowi z udzieloną mu pożyczką a różnice kursowe
Na podstawie podjętej uchwały spółka wypłaci zagranicznemu udziałowcowi dywidendę w euro, poprzez dokonanie kompensaty z pożyczkami udzielonymi temu udziałowcowi (w euro) przez spółkę. Czy należy (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Podatek VAT a przychody i koszty uzyskania przychodów
W 2010 r. byłam podatniczką zwolnioną z VAT. Uniemożliwiało mi to odliczenie podatku naliczonego od towarów zakupionych w grudniu 2010 r. Jednocześnie jednak nie ujmowałam (...)
str. 38
2.
Zasady opodatkowania wynagrodzeń członka zarządu spółki z o.o. jednocześnie zatrudnionego w tej spółce na innym stanowisku na podstawie umowy o pracę
Dwaj członkowie zarządu naszej spółki z o.o. pełnią swoje funkcje na podstawie aktu powołania i z tego tytułu otrzymują wynagrodzenia miesięczne w kwotach przekraczających 200 (...)
str. 40
3.
Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia
Spółka z o.o. zakupiła w 2010 r. od swojego wspólnika udziały w celu ich umorzenia (zostały one umorzone następnego dnia przez zgromadzenie wspólników). Wynagrodzenie z tego tytułu będzie wypłacane w czterech (...)
str. 42
4.
Przychody i koszty związane z wydobyciem i sprzedażą żwiru
Zamierzamy podjąć działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu i sprzedaży żwiru pochodzącego z działki stanowiącej naszą własność. Działalność ta będzie prowadzona w formie spółki cywilnej, a (...)
str. 44
5.
Umorzenie tzw. pożyczki powodziowej - skutki w podatku dochodowym
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na zasadach ogólnych. Jako przedsiębiorca poszkodowany na skutek powodzi z 2010 r., w grudniu ubiegłego (...)
str. 47
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Pojazd specjalny a zwolnienie z podatku od środków transportowych
Czy samochód ciężarowy przystosowany do nauki jazdy może być zwolniony z podatku od środków transportowych jako pojazd specjalny, chociaż w dowodzie rejestracyjnym wpisano "samochód ciężarowy"? (...)
str. 49
2.
Czy od gruntu pod stawem trzeba płacić podatek od nieruchomości?
Czy grunty pod stawami podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Grunty można opodatkować podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym lub podatkiem leśnym. Podatkiem rolnym opodatkowuje się grunty (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja znaku towarowego dopiero po jego zarejestrowaniu - wyrok NSA
Amortyzacji podatkowej nie podlega niezarejestrowany znak towarowy. Amortyzować można jedynie prawo ochronne na ten znak, czyli znak ochronny musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Tak (...)
str. 52
2.
Zakup środka trwałego z kredytu w walucie obcej - zasady rozliczania różnic kursowych
Spółka zaciągnęła kredyt w walucie obcej na zakup środka trwałego. Czy różnice kursowe od tego kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego, korygują jego wartość (...)
str. 53
3.
Amortyzacja środka trwałego wniesionego do spółki z o.o. w ramach aportu przedsiębiorstwa
Osoba fizyczna wniosła do spółki z o.o. aportem swoje przedsiębiorstwo, w tym amortyzowane środki trwałe. Czy dla celów podatkowych spółka z o.o. ma obowiązek kontynuować (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Oskładkowanie nagrody dla pracownika
Nasza spółka ufundowała telewizor dla pracownika, który uzyskał najlepsze wyniki w pracy. Czy składki ZUS powinniśmy naliczyć od wartości brutto tej nagrody? Tak. Spółka powinna (...)
str. 55
2.
Ubezpieczenie i raporty za pracownicę zatrudnioną na czas określony
Pracownica zatrudniona w naszej firmie na podstawie umowy o pracę na czas określony, miała przedłużoną umowę do dnia porodu. Do tego czasu przebywała na zwolnieniu (...)
str. 55
3.
Wykonywanie zlecenia u własnego pracodawcy
Jestem zatrudniony w spółce z o.o. na część etatu. Ze stosunku pracy uzyskuję wynagrodzenie w kwocie niższej niż minimalna płaca. Z tytułu rozpoczętej niedawno działalności (...)
str. 56
4.
Świadczenia chorobowe z tytułu zatrudnienia u dwóch pracodawców
Czy pracownik zatrudniony w dwóch firmach może otrzymać u jednego z pracodawców zasiłek z ubezpieczenia chorobowego, a u drugiego wynagrodzenie chorobowe za ten sam okres (...)
str. 57
5.
Co ze świadczeniami po zakończeniu urlopu bezpłatnego?
Pracownikowi został udzielony urlop bezpłatny, w czasie którego podjął zatrudnienie w innej firmie. W trakcie tego zatrudnienia pracownik stał się niezdolny do pracy i niezdolność (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Czy z własnym pracownikiem można podpisać drugą umowę o pracę?
1) Z uwagi na zbliżający się okres urlopowy prosimy o wyjaśnienie, czy z własnym pracownikiem możemy podpisać drugą umowę o pracę na czas określony? Umowa (...)
str. 59
2.
Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć dodatkowe zatrudnienie na pełnym etacie?
1) Czy pracownik korzystający z urlopu wychowawczego może podjąć zatrudnienie w innej firmie na pełnym etacie, przekazując opiekę nad dzieckiem innemu członkowi rodziny? Nadmieniam, że (...)
str. 60
3.
Napoje profilaktyczne dla pracowników w okresie letnim
Woda pitna przez cały rok Pracodawca jest zobowiązany zapewniać wszystkim pracownikom oraz w każdej porze roku dostateczną ilość wody zdatnej do picia oraz do celów (...)
str. 61
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zatwierdzanie, ogłaszanie i publikacja sprawozdań finansowych za 2010 r.
Jak co roku przypominamy o obowiązkach dotyczących zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Kolejnymi czynnościami są tylko jego ogłoszenie oraz złożenie do sądu rejestrowego (KRS). Należy również (...)
str. 62
2.
Sprzedaż materiałów odpisywanych w koszty z chwilą zakupu - ujęcie w ewidencji księgowej
Zakupione materiały odpisujemy od razu w koszty z chwilą zakupu. Czy w przypadku sprzedaży takich materiałów należy skorygować koszty? Na podstawie art. 17 ustawy o (...)
str. 67
3.
Zapłata gotówką a obowiązki wynikające z ustawy o praniu pieniędzy
Czy zapłata gotówką powyżej 15.000 euro podlega ustawie o praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu? Jak najbardziej. Przeprowadzenie takiej transakcji będzie rodziło skutki przewidziane w ustawie z dnia 16 (...)
str. 68
4.
Likwidacja rachunku dochodów własnych
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (gimnazjum). W jednostce prowadziliśmy dzienniki częściowe, tj. dziennik główny i dziennik rachunku dochodów własnych (RDW prowadziliśmy do 31 grudnia 2010 r.). Na koniec grudnia (...)
str. 70
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.