Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Inwestycje w świetle prawa bilansowego
Dodatek nr 8
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 9
z dnia 01.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
DEFINICJA INWESTYCJI I ICH PREZENTACJA W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Definicja inwestycji w świetle ustawy o rachunkowości
Inwestycje - w świetle art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości - są to aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich (...)
str. 3
2.
Porównanie definicji inwestycji określonej dla celów podatkowych i bilansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie definicji inwestycji w świetle przepisów ustaw podatkowych i ustawy o rachunkowości. Inwestycje według prawa podatkowegoInwestycje według prawa bilansowego 1. Ilekroć w (...)
str. 3
3.
Prezentacja inwestycji w bilansie
Ze względu na prezentację aktywów inwestycyjnych w bilansie można wyróżnić: 1) inwestycje długoterminowe: są to aktywa utrzymywane przez jednostkę przez okres dłuższy niż rok od (...)
str. 4
4.
Charakterystyka inwestycji dla celów bilansowych
4.1.
Aktywa zaliczane do inwestycji długoterminowych
Inwestycje w nieruchomości i prawa Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się grunty, budynki i budowle, stanowiące odrębną własność jednostki lokale, także spółdzielcze prawo do lokalu, które (...)
str. 5
4.2.
Aktywa zaliczane do inwestycji krótkoterminowych
Krótkoterminowe aktywa finansowe Krótkoterminowe aktywa finansowe wykazuje się w bilansie z podziałem na jednostki powiązane oraz pozostałe jednostki. Krótkoterminowe aktywa finansowe zarówno w jednostkach powiązanych, (...)
str. 7
5.
Ujęcie inwestycji w rachunku zysków i strat
Przychody ze zbycia inwestycji zaliczonych do aktywów finansowych, np. przychody ze sprzedaży akcji, udziałów, dłużnych papierów wartościowych ujmuje się w księgach rachunkowych po stronie Ma (...)
str. 8
II.
INSTRUMENTY FINANSOWE
1.
Definicja instrumentu finansowego
Od stycznia 2002 r. polskie prawo bilansowe wprowadziło do swoich przepisów kategorię instrument finansowy. Według ustawy o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 23), instrumentem (...)
str. 9
2.
Podział instrumentów finansowych według rozporządzenia o instrumentach finansowych
2.1.
Aktywa finansowe przeznaczone do obrotu
"Aktywa finansowe przeznaczone do obrotu" to aktywa finansowe nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z krótkoterminowych zmian cen oraz wahań innych czynników rynkowych albo (...)
str. 10
2.2.
Pożyczki udzielone i należności własne
"Pożyczki udzielone i należności własne" to aktywa finansowe (niezależnie od terminu ich wymagalności) powstałe na skutek wydania bezpośrednio drugiej stronie kontraktu środków pieniężnych na cele (...)
str. 10
2.3.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
"Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności" to aktywa finansowe niezakwalifikowane do kategorii "Pożyczki udzielone i należności własne" (zakupione na wtórnym rynku), dla których zawarte kontrakty (...)
str. 10
2.4.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
"Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży" to instrumenty finansowe, których nie można zakwalifikować do żadnej z trzech wymienionych pozycji. Kategoria ta stanowi nic innego jak logiczne (...)
str. 11
3.
Klasyfikacja instrumentów finansowych w jednostkach niezobligowanych do stosowania MSR
Uwzględniając przepisy ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia o instrumentach finansowych można dokonać następującego podziału instrumentów finansowych w jednostkach niezobligowanych do stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (...)
str. 11
III.
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
1.
Klasyfikacja nieruchomości nabytej w celach odsprzedaży
Jesteśmy jednostką produkcyjno-handlową. Zamierzamy kupić lokal mieszkalny w stanie surowym. W ciągu dwóch lat będziemy go wykańczać i wyposażać. Następnie planujemy sprzedać to mieszkanie z (...)
str. 13
2.
Opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości inwestycyjnej
Na jakie konto odnosi się koszty związane z utrzymaniem nieruchomości zaliczonych do inwestycji? Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości zaliczonych do inwestycji odnosi się w ciężar (...)
str. 15
3.
Wycena nieruchomości inwestycyjnej na dzień jej nabycia
Spółka z o.o. nabyła nieruchomość i zaliczyła ją do inwestycji. W jakiej wartości powinna przyjąć tę nieruchomość do ewidencji? Czy spółka może amortyzować tę nieruchomość? (...)
str. 15
4.
Przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji
4.1.
W jakim przypadku można przekwalifikować nieruchomość ze środków trwałych do inwestycji?
W 2003 r. nabyliśmy grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz budynki i budowle. Nabyte nieruchomości przyjęliśmy na stan środków trwałych. Obecnie nieruchomości tych nie wykorzystujemy. (...)
str. 16
4.2.
Przekwalifikowanie nieruchomości do inwestycji wycenianych według zasad stosowanych do środków trwałych
W sytuacji gdy jednostka przyjęła w swojej polityce rachunkowości, że inwestycje w nieruchomości i prawa wycenia w cenach nabycia lub kosztach wytworzenia i amortyzuje według (...)
str. 17
4.3.
Przekwalifikowanie nieruchomości do inwestycji wycenianych według ceny rynkowej
Dokonując wyceny inwestycji w nieruchomości według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej jednostka powinna wziąć pod uwagę trzy następujące sytuacje: 1) wartość bilansowa = (...)
str. 18
IV.
UDZIAŁY I AKCJE
1.
Udziały w innych jednostkach - wycena i prezentacja w bilansie
Jak w myśl ustawy o rachunkowości należy wycenić posiadane przez spółkę na dzień bilansowy udziały w innych jednostkach? W sytuacji gdy jednostka posiada na dzień (...)
str. 20
2.
Sprzedaż udziałów, których wartość była uprzednio aktualizowana
Jesteśmy spółką z o.o. W 2002 r. na terenie Czech utworzyliśmy spółkę córkę, której jesteśmy 100% udziałowcem. Udziały wyceniamy według ceny nabycia. W kolejnych latach (...)
str. 24
3.
Nabycie i wycena akcji w świetle ustawy o rachunkowości
Jesteśmy spółką jawną, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowemu badaniu. W maju 2010 r. nabyliśmy akcje spółki. Jak powinniśmy wycenić i ująć te akcje (...)
str. 25
3.1.
Początkowe ujęcie akcji w księgach rachunkowych
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych inwestora nabyte przez niego akcje ujmuje się na dzień ich nabycia według cen (...)
str. 26
3.2.
Wycena akcji zakwalifikowanych do krótkoterminowych aktywów finansowych
Akcje zaliczone do krótkoterminowych aktywów finansowych wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy - zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 5 ustawy o (...)
str. 26
3.3.
Wycena akcji zakwalifikowanych do długoterminowych aktywów finansowych
Według ustawy o rachunkowości (art. 28 ust. 1 pkt 3) akcje zaliczane do długoterminowych aktywów finansowych wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według (...)
str. 28
V.
ŚRODKI PIENIĘŻNE I INNE AKTYWA PIENIĘŻNE
1.
Czek otrzymany na pokrycie należności od kontrahenta
Otrzymałem czek na pokrycie moich należności od kontrahenta. Czy jest to dla mnie przychód finansowy? Czek jest formą rozliczania się z kontrahentem (formą płatności), a (...)
str. 29
2.
Wycena i ujęcie lokaty na dzień bilansowy
Jak zaksięgować odsetki nienotyfikowane od lokaty terminowej (3-miesięcznej) założonej 1 grudnia 2010 r.? W której pozycji bilansu wykazać te odsetki? Na podstawie przepisów ustawy o (...)
str. 31
3.
Ewidencja i wycena weksli obcych
Otrzymaliśmy od kontrahenta weksel in blanco jako zabezpieczenie przyszłych transakcji. Kontrahent znacznie spóźniał się z zapłatą, w związku z czym wypełniliśmy weksel na sumę należności (...)
str. 34
VI.
POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
1.
Ewidencja obligacji w dniu wykupu
Zakupiliśmy obligacje innego przedsiębiorstwa z dniem wykupu 14 dni. Po podpisaniu umowy bank zdjął nam z rachunku wartość obligacji w cenie sprzedaży. Na dzień dzisiejszy (...)
str. 36
2.
Kontrakty terminowe typu forward
Spółka zawarła kontrakt forward na zakup waluty. Nie poniosła żadnych kosztów w momencie zawarcia kontraktu. Sprawozdanie finansowe spółki podlega obowiązkowemu badaniu i do wyceny instrumentów (...)
str. 38
2.1.
Definicje kontaktu forward
2.1. Definicje kontraktu forward Transakcja terminowa typu forward polega na zawarciu umowy kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego z dostawą w określonym terminie w przyszłości, po (...)
str. 38
2.2.
Wycena kontraktu forward na dzień zawarcia
Kontrakty forward nie wymagają ujęcia początkowego, nawet w sytuacji gdy jednostka stosuje przepisy rozporządzenia o instrumentach finansowych. Dopiero na dzień wyceny bilansowej kontrakty forward powinny (...)
str. 39
2.3.
Jak wycenić kontrakt forward na dzień bilansowy?
Kontrakt forward wycenia się na dzień bilansowy według wartości godziwej, którą stanowi kwota, za jaką bank jest gotowy zrealizować kontrakt. W większości przypadków informację o (...)
str. 40
2.4.
W jakich pozycjach bilansu i rachunku zysków i strat wykazuje się kontrakty forward oraz skutki ich wyceny?
Wzrost wartości kontraktów forward wykazuje się w rachunku zysków i strat po stronie przychodów finansowych w pozycji G.IV lub J.IV "Aktualizacja wartości inwestycji", natomiast obniżenie (...)
str. 41
3.
Kontrakty swap stopy procentowej (IRS)
Spółka zawarła transakcję zamiany odsetek na stałe stopy procentowe IRS (za WIBOR) na następujących warunkach: okres obowiązywania od czerwca 2008 r. do czerwca 2011 r. (...)
str. 42
3.1.
Definicja i początkowe ujęcie kontraktu swap w księgach rachunkowych
W omawianej sytuacji mamy do czynienia z transakcją swap procentowy IRS, który jako kontrakt swap - zgodnie z rozporządzeniem o instrumentach finansowych - zaliczany jest (...)
str. 42
3.2.
Wycena kontraktu swap na dzień bilansowy
Jak wynika z pytania, transakcja swap procentowy została zawarta w 2008 r., a jej rozliczenie nastąpi w 2011 r., czyli obejmuje więcej niż jeden okres (...)
str. 43
3.3.
Wycena i ewidencja kontraktu swap na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: 1. Spółka zawarła 1 czerwca 2008 r. z bankiem 3-letnią transakcję swap stopy procentowej (IRS) o wartości nominalnej 10.000.000 zł, w wyniku (...)
str. 43
4.
Walutowy kontrakt opcyjny
Opcja jest to umowa (kontrakt), która daje prawo jej posiadaczowi do kupna-sprzedaży waloru bazowego, po z góry ustalonej cenie, w określonym z góry terminie. Należy (...)
str. 46
5.
Udzielona pożyczka - wycena bilansowa według skorygowanej ceny nabycia
Definicja skorygowanej ceny nabycia w świetle polskiego prawa bilansowego W myśl przepisów § 16 pkt 1 rozporządzenia o instrumentach finansowych, udzielone, nieprzeznaczone do sprzedaży pożyczki (...)
str. 48
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.