Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Obrót towarowy z zagranicą (WDT, WNT, eksport i import)
Dodatek nr 13
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 10
z dnia 01.04.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
REJESTRACJA PODATNIKA VAT NA POTRZEBY ROZLICZANIA TRANSAKCJI UNIJNYCH
1.
Kto ma obowiązek rejestracji na potrzeby rozliczania transakcji unijnych?
Podstawowym obowiązkiem podatników, którzy zamierzają dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, jest rejestracja dla potrzeb tych transakcji. W zakresie obrotu towarowego (sprzedaży i zakupu towarów) obowiązek rejestracji dotyczy: (...)
str. 3
2.
Kiedy podatnik zostaje wykreślony z rejestru VAT UE?
Jeśli podatnik zarejestrowany na VAT UE zaprzestaje dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, powinien zgłosić ten fakt pisemnie w terminie 15 dni od jego zaistnienia. Zgłoszenie to staje (...)
str. 3
II.
DOSTAWA TOWARU DO INNEGO KRAJU UNII (WDT)
1.
Warunki uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa unijnego w wykonaniu czynności opodatkowanych. Aby uznać daną transakcję (...)
str. 4
2.
Miejsce świadczenia
Ustalenie miejsca świadczenia w transakcjach między kontrahentami z różnych krajów jest bardzo istotne, gdyż decyduje o tym, w którym kraju daną transakcję należy opodatkować, a (...)
str. 5
3.
Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Obrót jako podstawa opodatkowania Dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ustawodawca nie określił szczególnych zasad ustalania podstawy opodatkowania. Obowiązuje więc w tym zakresie przepis art. 29 ust. (...)
str. 6
4.
Stawka VAT w WDT
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru obowiązuje stawka 0%. Aby jednak skorzystać z tej preferencji, dostawca i nabywca muszą podać dla tej transakcji swój numer VAT UE (...)
str. 7
5.
Obowiązek podatkowy i termin wykazania WDT w deklaracji VAT
Pomimo, że dla dostawy wewnątrzwspólnotowej zastosowanie ma stawka 0% (kwota podatku nie występuje), niezbędne jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Wynika to z (...)
str. 9
6.
Zaliczki otrzymane na poczet sprzedaży dla kontrahenta z Unii
Jak wynika z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur, w przypadku otrzymania zaliczki (...)
str. 11
7.
Wywóz towaru do magazynu konsygnacyjnego
Definicję magazynu konsygnacyjnego zawarto w art. 2 pkt 27c ustawy o VAT. Pod pojęciem tym należy rozumieć wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE (...)
str. 11
8.
Sprzedaż nowego środka transportu jako WDT
Sprzedaż nowego samochodu kontrahentowi unijnemu (bez względu na to, czy sprzedający lub kupujący prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie), jest wewnątrzwspólnotową dostawą towaru (a dla (...)
str. 12
9.
Moment powstania przychodu podatkowego
Za datę powstania przychodu podatkowego uważa się - co do zasady - dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, (...)
str. 16
10.
WDT w ewidencji księgowej
Przykład W dniu 10 marca 2011 r. podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, co potwierdził fakturą na kwotę 10.000 zł (w przeliczeniu na złote według średniego (...)
str. 16
III.
WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARU (WNT)
1.
Kiedy występuje WNT?
Zagadnienia WNT regulują m.in. przepisy art. 9-12a, 20 i 20b oraz 31 ustawy o VAT. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania (...)
str. 18
2.
Dokumentowanie WNT
WNT należy udokumentować fakturą wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Zasady, jakimi należy kierować się przy wystawianiu tego typu dokumentu, zostały (...)
str. 20
3.
Miejsce świadczenia
Miejsce świadczenia WNT określone zostało w art. 25 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na (...)
str. 21
4.
Ustalenie podstawy opodatkowania WNT
Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podstawą opodatkowania jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić (art. 31 ust. 1 ustawy o VAT). Do podstawy opodatkowania wlicza się (...)
str. 22
5.
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów
W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. (...)
str. 22
6.
Zaliczki wpłacone na poczet zakupu towarów od kontrahentów z Unii
Jak zaznaczono w poprzednim punkcie, powstanie obowiązku podatkowego w WNT wiąże się przede wszystkim z momentem wystawienia faktury. Dotyczy to również faktur zaliczkowych. Tak więc, (...)
str. 23
7.
Odliczanie VAT naliczonego związanego z WNT
VAT należny od WNT przekształca się w VAT naliczony podlegający odliczeniu (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Ponieważ odliczenia VAT naliczonego związanego z (...)
str. 23
8.
Faktura korygująca wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru
Na wstępie zaznaczamy, że kontrahenci zagraniczni zazwyczaj nie wystawiają faktur korygujących, lecz noty (debetowe lub kredytowe). Dokumenty te należy traktować na równi z fakturami korygującymi. (...)
str. 24
9.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu
W przypadku zakupu samochodu od kontrahenta unijnego zasadniczo nabywca zobowiązany jest rozliczyć WNT, wykazując VAT należny i naliczony. Wprawdzie od powyższej zasady są pewne wyjątki, (...)
str. 25
10.
Przywóz towaru do magazynu konsygnacyjnego
Magazynem konsygnacyjnym jest wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych (...)
str. 28
11.
Nietransakcyjne przemieszczenie towaru
Jeżeli podatnik z Polski kupuje towar w kraju trzecim, lecz jego odprawy dokonuje w innym, niż Polska kraju unijnym (np. w Niemczech), to następujące po (...)
str. 29
12.
Transakcje trójstronne
Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przez transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której spełnione są łącznie następujące warunki: 1) (...)
str. 32
13.
WNT w ewidencji księgowej
Przykład Dnia 2 marca 2011 r. podatnik otrzymał towar handlowy od kontrahenta unijnego. Dostawca wystawił fakturę za towar 4 marca 2011 r. na kwotę 9.000 (...)
str. 35
IV.
INFORMACJE PODSUMOWUJĄCE
1.
Podmioty zobowiązane do składania informacji podsumowujących
Na mocy art. 100 ustawy o VAT do składania informacji podsumowujących zobowiązani są podatnicy dokonujący: 1) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, na rzecz podatników podatku od wartości (...)
str. 36
2.
Terminy składania informacji o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach
Informacje podsumowujące w wersji papierowej składa się w terminie do 15. dnia (a w wersji elektronicznej - do 25. dnia) miesiąca następującego po miesiącu, w (...)
str. 36
3.
Przekroczenie limitu do składania kwartalnych informacji podsumowujących
Od stycznia 2011 r. rozpocząłem dokonywanie dostaw i nabyć w ramach WDT i WNT. Ze względu na niewielką wartość tych transakcji nie złożyłem informacji podsumowującej (...)
str. 37
4.
Korekta informacji podsumowującej
Jeżeli podatnik nie wykazał danej transakcji w odpowiedniej informacji podsumowującej, musi złożyć korektę tej informacji. Jak bowiem postanowiono w art. 101 ustawy o VAT, w (...)
str. 38
V.
EKSPORT
1.
Kiedy występuje eksport towaru?
Eksportem jest potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, tj. (...)
str. 38
2.
Stawka VAT i obowiązek podatkowy w eksporcie
Stawka VAT w eksporcie wynosi 0%. Aby jednak z tej preferencyjnej stawki skorzystać, podatnik musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed upływem (...)
str. 38
3.
Potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium UE
Dla eksportu towarów ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę podatku 0%, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz (...)
str. 40
4.
Brak dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium UE
Skutki w VAT Jeżeli podatnik nie otrzyma stosownych dokumentów potwierdzających eksport towaru w odpowiednim terminie, zobowiązany jest wykazać przedmiotową dostawę jako dostawę krajową, uznając kwotę (...)
str. 42
5.
Opodatkowanie zaliczek otrzymanych na poczet eksportu
W art. 19 ust. 11 ustawy o VAT postanowiono, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, (...)
str. 43
6.
Jaki kurs waluty zastosować do przeliczenia eksportu towaru?
Dla celów VAT kwoty wykazane w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni (...)
str. 45
7.
Eksport towaru w ewidencji księgowej
Przykład W dniu 15 lutego br. podatnik dokonał eksportu towaru. Tego samego dnia wystawiono fakturę na kwotę 5.000 USD. Załóżmy, że potwierdzenie wywozu towaru poza (...)
str. 45
VI.
IMPORT TOWARÓW
1.
Kiedy występuje import towarów?
Przywóz do Polski towarów z państwa spoza Unii Europejskiej jest importem towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Podmiotami zobowiązanymi do rozliczania importu towarów, (...)
str. 47
2.
Termin powstania obowiązku podatkowego w imporcie
Co do zasady, w imporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powstania długo celnego (art. 19 ust. 7 ustawy o VAT). Główną przesłanką powodującą powstanie (...)
str. 47
3.
Ustalenie podstawy opodatkowania
Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło (art. 29 ust. 13 ustawy o VAT). Wartością celną jest wartość transakcyjna, czyli (...)
str. 48
4.
Rozliczenie VAT od importu
Zasada ogólna Podatnicy dokonujący importu zobowiązani są do obliczania i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek VAT (za wyjątkiem stosowania w (...)
str. 48
5.
Jaki kurs walut zastosować do przeliczenia importu?
W przypadku importu towarów przeliczenia na złote kwot wykazanych w walucie obcej dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi (art. 31a ust. 3 ustawy o VAT). (...)
str. 50
6.
Import towarów w ewidencji księgowej
Przykład Podatnik dokonał importu towaru. Kontrahent wystawił fakturę dnia 8 lutego 2011 r. na kwotę 10.000 USD. Średni kurs NBP z 7 lutego 2011 r. (...)
str. 51
VII.
OBRÓT TOWAROWY Z ZAGRANICĄ W WYJAŚNIENIACH ORGANÓW PODATKOWYCH I ORZECZNICTWIE
1.
Brak rejestracji VAT UE a prawo do stawki 0% w WDT
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, która nastąpiła przed rejestracją na potrzeby VAT UE, jest opodatkowana stawką 0%. Tak uznał WSA w Warszawie w wyroku z 29 lipca (...)
str. 52
2.
Stawka 0% w WDT nie jest stawką preferencyjną lecz podstawową
W przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych stawka 0% jest stawką podstawową, a nie preferencyjną. Tak uznał NSA w wyroku z 15 stycznia 2010 r., sygn. akt I (...)
str. 53
3.
Opodatkowanie usługi transportowej związanej z dostawą wewnątrzwspólnotową
Podstawa opodatkowania WDT obejmuje również koszty transportu towaru do kontrahenta unijnego. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2010 (...)
str. 54
4.
Rozliczanie faktur korygujących do WDT i eksportu
Faktury korygujące do dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu, powodujące obniżenie podstawy opodatkowania, powinny być rozliczone w miesiącu (kwartale) wystawienia tych korekt. Nie jest konieczne posiadania potwierdzenia (...)
str. 55
5.
Zakup paliwa w innym kraju Unii a obowiązek rozliczenia WNT
Zakup paliwa w kraju członkowskim nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 listopada 2009 r., (...)
str. 55
6.
Faktury zaliczkowe wystawione przed zapłatą zaliczki na poczet WNT
Jeżeli kontrahent unijny wystawi fakturę zaliczkową jeszcze przed otrzymaniem zaliczki, którą nabywca zobowiązany jest wpłacić na poczet WNT, u nabywcy z Polski nie powstaje obowiązek (...)
str. 56
7.
Rozliczanie eksportu według przepisów krajowych zgodne z przepisami unijnymi
Sposób rozliczenia eksportu wynikający z ustawy o VAT przy braku dokumentów potwierdzających wywóz towaru jest zgodny z przepisami unijnymi. Tak uznał NSA w wyroku z (...)
str. 57
8.
Opodatkowanie eksportu, gdy podatnik nie posiada potwierdzenia wywozu towaru
W przypadku braku dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu podatnik powinien dostawę eksportową opodatkować według stawek krajowych już w rozliczeniu za okres dokonania tej dostawy. Tak (...)
str. 57
9.
Wystawienie faktury przed dokonaniem eksportu a powstanie obowiązku podatkowego w VAT
Faktura wystawiona przed dokonaniem eksportu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 października (...)
str. 58
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.