Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (289) z dnia 01.04.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Od 1 kwietnia 2011 r. - nowy rok składkowy, na który ustala się stopę procentową składki wypadkowej
Od 1 kwietnia 2011 r. rozpoczyna się kolejny rok składkowy, tj. okres obowiązywania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe należnych za okres od 1 kwietnia (...)
str. 4
2.
Rozliczenie wynagrodzenia z umowy agencyjnej wypłacanego raz na kwartał
Osoba zatrudniona na podstawie umowy agencyjnej otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne, które jest wypłacane raz na kwartał. W marcu br. otrzymała wynagrodzenie za okres od 1 stycznia (...)
str. 8
3.
Opłacanie składek ZUS od wynagrodzenia radcy prawnego
Czy od wynagrodzenia radcy prawnego za zastępstwo procesowe należy potrącić składki ZUS? Nadmieniam, że radca prawny jest w naszym zakładzie zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. (...)
str. 9
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Nagroda roczna w podstawie wymiaru składek ZUS
Czy nagroda roczna wypłacana pracownikom za osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego zakładu stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Nadmieniam, że w układzie (...)
str. 10
2.
Zwolnienie z oskładkowania świadczeń z ZFŚS
1) Czy przy podziale środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca musi w każdym przypadku odwoływać się do dochodu przypadającego na jednego członka rodziny? Czy (...)
str. 11
3.
Czy oskładkować odszkodowanie z tytułu rozwiązania stosunku pracy?
1) Pod koniec lutego 2011 r. pracownik przedłożył oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Następnie w dniu 1 marca 2011 r. strony porozumiały (...)
str. 13
4.
Dieta z tytułu zagranicznej podróży dla zleceniobiorcy a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Osoba zatrudniona w spółce z o.o. na podstawie umowy zlecenia zgodnie z umową otrzymuje, obok wynagrodzenia określonego kwotowo, diety i inne należności z tytułu zagranicznej (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie zmiany regulaminu wynagradzania
Od początku bieżącego roku, w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania, pracownicy w okresie pobierania świadczeń chorobowych zachowują prawo do dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Wcześniej dodatki (...)
str. 16
2.
Podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika, który przepracował mniej niż połowę czasu pracy
Od kilku miesięcy zatrudniamy pracownika, który w każdym miesiącu przepracował, z przyczyn usprawiedliwionych, mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. W jaki sposób obliczyć podstawę (...)
str. 18
3.
Ustalanie podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego po wypadku w drodze do pracy
1) Po wypadku w drodze do pracy wypłacaliśmy pracownikowi wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Obecnie otrzymaliśmy decyzję ZUS przyznającą pracownikowi (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Czy wypłacić zasiłek, jeśli pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego?
1) Pracodawca posiada informację o pobycie pracownika w szpitalu. Na jakiej podstawie powinien wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli do dnia wypłaty nie otrzymał zwolnienia lekarskiego? Prawo (...)
str. 21
2.
Zasiłek chorobowy dla pracownicy na dwa tygodnie przed porodem
Czy pracownica, która od kilku miesięcy jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby, ma obowiązek na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu przejść na (...)
str. 22
3.
Wypłata zasiłku na przełomie miesięcy za okres choroby udokumentowany jednym zaświadczeniem
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie obejmujące dni przypadające na przełomie miesięcy. Za okres choroby wypłaciliśmy zasiłek chorobowy w dwóch ratach, tj. w terminach wypłaty wynagrodzeń za (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Ustalenie wysokości emerytury pomostowej
Pracownik w wieku 60 lat w połowie kwietnia 2011 r. zamierza złożyć wniosek o emeryturę pomostową. W jaki sposób ZUS oblicza wysokość tego świadczenia? Emerytura (...)
str. 25
2.
Wystawienie pracownikowi zaświadczenia ZUS Rp-7
1) Na jakiej podstawie wystawić pracownikowi zaświadczenie ZUS Rp-7, jeżeli nie posiadamy dokumentacji płacowej z okresu, w którym był zatrudniony w naszej firmie? Zaświadczenie o (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Porozumienie stron w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę
Pracodawca ograniczając zatrudnienie zaproponował pracownikom rozwiązanie umów o pracę na zasadzie porozumienia stron i jednocześnie zadeklarował wypłacenie odpraw. Jedna z pracownic przystała na propozycję, przy (...)
str. 28
2.
Ustalenie okresu wypowiedzenia w razie przerwy w zatrudnieniu
Pracownik po miesięcznej przerwie ponownie podjął pracę w naszym przedsiębiorstwie w ramach umowy na czas nieokreślony. Poprzednio pracował 3 lata. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje tego (...)
str. 29
3.
Czy inspekcja pracy może badać zasadność wypowiedzenia umowy o pracę?
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, do którego miał zastrzeżenia dotyczące realizacji powierzonych mu obowiązków. Pracownik złożył skargę do inspekcji pracy. Czy organy inspekcji mogą (...)
str. 30
4.
Zatrudnienie pracownika tymczasowego
1) Czy agencja pracy tymczasowej może zatrudniać pracowników własnych w ramach umowy na czas nieokreślony na stanowiskach innych niż biurowe? Agencja pracy tymczasowej może zatrudniać (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Praca w godzinach nadliczbowych na stanowisku kierowniczym
Zatrudniamy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego, który nie wchodzi w skład zarządu spółki. Zdarza się, że wykonuje on pracę w godzinach popołudniowych oraz w wolne (...)
str. 32
2.
Szkolenie w dniu wolnym od pracy a czas pracy
Czy kierowcom odbywającym szkolenia ADR w dniach wolnych od pracy, takich jak niedziela, dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, (...)
str. 34
3.
Nadgodziny w systemie równoważnym
Kiedy występują oraz jak należy opłacać nadgodziny w podstawowym wariancie systemu równoważnego? W systemie równoważnym może wystąpić przekroczenie normy dobowej, przedłużonego wymiaru dobowego oraz przeciętnej (...)
str. 35
4.
Wyznaczenie niedziel wolnych od pracy w całodobowej placówce handlowej
Jak należy ustalać niedziele wolne od pracy dla pracowników zatrudnionych w całodobowej placówce handlowej czynnej we wszystkie dni tygodnia? Pracownik pracujący w niedziele, za wyjątkiem (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Nagroda a podstawa wynagrodzenia za urlop
Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownikom szczególnie wyróżniającym się w pracy prezes zarządu może przyznać nagrodę. Niektórzy z pracowników są nagradzani comiesięcznie. Czy wobec periodyczności tego (...)
str. 38
2.
Zbieg egzekucji oraz potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia pracownika
1) Wynagrodzenie pracownika na mocy tytułów wykonawczych zostało zajęte na poczet alimentów oraz należności niealimentacyjnych. W jakiej kolejności oraz wysokości dokonać potrąceń tych należności? Potrąceń (...)
str. 39
3.
Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego
1) Pracownik od kilku miesięcy jest niezdolny do pracy i obecnie pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Niebawem osiągnie 30-letni staż pracy uprawniający, zgodnie z regulaminem wynagradzania, do (...)
str. 42
4.
Świadczenia z tytułu podróży służbowej w przypadku łączonych stanowisk pracy
Od którego momentu należy liczyć podróż służbową pracownika, zatrudnionego na stanowisku kierowcy-operatora? Czy ten pracownik ma prawo do diet i innych świadczeń związanych z odbywanymi (...)
str. 44
5.
Zaliczanie okresu urlopu wychowawczego do stażu, od którego zależy wysokość odprawy
Z powodu likwidacji firmy rozwiązujemy umowy o pracę również z pracownikami na urlopach wychowawczych. Czy okresy tych urlopów podlegają wliczeniu do stażu wpływającego na wysokość (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Przechowywanie dokumentów dotyczących kary porządkowej w aktach pracownika
Czy do akt osobowych pracownika można, obok zawiadomienia o ukaraniu karą porządkową, włączyć pozostałą dokumentację związaną z postępowaniem w tej sprawie? Jeżeli tak, to czy (...)
str. 47
2.
Obowiązek sprostowania świadectwa pracy
Czy pracodawca, który wystawił pracownikowi błędne świadectwo pracy powinien sprostować ten dokument po kilku latach od ustania zatrudnienia? W jakiej formie dokonać sprostowania, jeśli w (...)
str. 48
3.
Wypłata świadczenia urlopowego dla pracownika niepełnosprawnego
W kwietniu br. pracownik będzie wykorzystywał dodatkowy urlop należny po przepracowaniu roku od daty zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy korzystanie z dodatkowego urlopu (...)
str. 49
4.
Zwrot kosztów szkolenia w razie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego
Pracownik w październiku 2010 r. został skierowany na studia. Pracodawca zgodnie z umową ponosi koszty dojazdu, czesnego oraz zwolnienia z części dnia pracy. Czy pracownik (...)
str. 50
5.
Odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika za stan nietrzeźwości
Zawarliśmy umowę na roboty budowlane z inną firmą. W umowie są zapisy dotyczące kar za nietrzeźwość pracownika. Czy jeśli otrzymamy karę od inwestora, możemy uznać, (...)
str. 51
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania kontrolne po długotrwałej chorobie
Kto ponosi koszty badań kontrolnych przeprowadzanych przez pracownika po długotrwałej chorobie, jeżeli choroba ta nie miała związku z pracą? Koszty badań kontrolnych, które należą do (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zasady ogólne
Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przekazuje do PFRON za dany miesiąc, w terminie do 20 dnia miesiąca następnego: miesięczne informacje o (...)
str. 54
2.
Wypełnianie informacji INF-D-P
W części A "Dane ewidencyjne i adres pracownika" pracodawca wpisuje w poz. od 1 do 16 swoje dane ewidencyjne i adresowe. Przy czym w części (...)
str. 54
3.
Wypełnianie wniosku Wn-D
Informacje INF-D-P sporządzone za niepełnosprawnych pracowników pracodawca dołącza do jednego wniosku Wn-D. Poniżej prezentujemy sposób wypełnienia tego wniosku. W części A wniosku - "Dane o (...)
str. 59
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Pracodawcy, którzy utworzą zakładowy żłobek lub klub dziecięcy będą mogli zwiększyć odpis na ZFŚS
W Dz. U. nr 45 z dnia 3 marca 2011 r., pod poz. 235 opublikowano ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad (...)
str. 64
2.
Nowe wzory dokumentów przesłanych do PFRON, w tym dotyczące obowiązkowych wpłat oraz refundacji składek
W Dz. U. nr 44 z dnia 1 marca 2011 r., pod poz. 231 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego (...)
str. 65
3.
Od 1 kwietnia 2011 r. zmiana wysokości odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Okres Kwota1.04.2011 r. - 31.03.2012 r. 645 złza każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu 645 złza każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na (...)
str. 67
4.
Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2011 r.
Okres1.01.2011 r. - 31.03.2011 r.1.04.2011 r. - 30.06.2011 r. Wskaźnik (%)96,6107,5*) Źródło:(Mon. Pol. z 2010 r. nr 90, poz. 1051)(Mon. Pol. z 2011 r. nr (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.