Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Wynagrodzenia pracownicze i zleceniobiorców - podatkowe i bilansowe ujęcie
Dodatek nr 10
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 8
z dnia 10.03.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Wynagrodzenia w 2011 r. - zasady obliczeń podatkowo-składkowych i ewidencja księgowa
1.1.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r.
Na wstępie przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1.386 zł. Jego wysokość została ogłoszona (...)
str. 3
1.2.
Wynagrodzenie jako przychód ze stosunku pracy
Wynagrodzenie, jakie uzyskuje pracownik od pracodawcy, to jego przychód ze stosunku pracy, co wprost wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF. Przychód ten (...)
str. 3
1.3.
Wynagrodzenie jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
Zgodnie z art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. (...)
str. 5
1.4.
Ewidencja księgowa rozrachunków z tytułu wynagrodzeń
Wynagrodzenia pracowników ze stosunku pracy wraz z obciążającymi pracodawcę składkami ZUS ewidencjonuje się (na podstawie listy płac) na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (lub/oraz odpowiednim (...)
str. 6
2.
Moment zaliczania do kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
2.1.
Moment ujmowania w kosztach podatkowych wynagrodzeń pracowniczych i składek ZUS od tych wynagrodzeń
Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22 ust. 6ba ustawy o PDOF, należności z tytułów, o których mowa w (...)
str. 8
2.2.
Premie miesięczne za dany miesiąc, wypłacane pracownikom w miesiącu następnym - moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów
Przyznawane pracownikom premie uznaniowe należą do przychodów ze stosunku pracy, zatem ich wartość podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 15 (...)
str. 10
3.
Zaliczka na podatek dochodowy przy więcej niż jednej wypłacie wynagrodzenia w miesiącu
Różnego rodzaju zatory płatnicze wymuszają czasem na pracodawcach wypłatę pracowniczych wynagrodzeń w ratach. Jest to uciążliwe nie tylko dla pracowników, którzy woleliby otrzymywać wypłatę w (...)
str. 11
4.
Nagrody z zysku oraz składki ZUS od tych wynagrodzeń - czy podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych?
Kwoty wypłacone pracownikom z zysku netto (tj. po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), w wartości brutto nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Również składki ZUS (...)
str. 13
5.
Wynagrodzenia w pytaniach Czytelników
5.1.
Zmiana zasad wypłaty wynagrodzeń - moment zaliczenia w koszty uzyskania przychodów
1) W 2010 r. wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacaliśmy swoim pracownikom ostatniego dnia tego miesiąca. Od stycznia 2011 r. zmieniliśmy zapis w regulaminie i wyznaczyliśmy (...)
str. 15
5.2.
Wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy w kosztach pracodawcy
Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę i zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy może zaliczyć do (...)
str. 16
5.3.
Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy
W okresie od 10 stycznia 2011 r. do 10 lutego 2011 r. zatrudnialiśmy pracownika zamieszkałego w miejscowości, w której znajduje się siedziba naszej firmy. Ponieważ (...)
str. 18
5.4.
Czy każdy pracodawca musi uwzględniać koszty uzyskania przy ustalaniu zaliczek na podatek?
Jestem zatrudniony na umowę o pracę w kilku zakładach pracy na część etatu. Każdy zakład przy obliczaniu zaliczki na podatek stosuje koszty uzyskania przychodów, w (...)
str. 19
5.5.
Obniżenie składki zdrowotnej do kwoty zaliczki na podatek dochodowy
W jaki sposób pracodawca dokonuje obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika do wysokości należnej zaliczki na podatek dochodowy, w przypadku gdy składka zdrowotna jest wyższa (...)
str. 19
5.6.
Przekroczenie progu podatkowego a możliwość poboru niższej zaliczki
Kilku pracowników zatrudnionych w naszej firmie złożyło wnioski o niepobieranie od ich wynagrodzeń 32% zaliczki na podatek po przekroczeniu progu podatkowego. W dołączonych do wniosków (...)
str. 20
5.7.
Wypłata wynagrodzenia po ustaniu stosunku pracy a zaliczka na podatek dochodowy
Obowiązujące w naszej firmie terminy wypłat powodują, że niektóre wynagrodzenia należne pracownikom (np. ekwiwalent za urlop, "trzynastkę", itp.) wypłacamy już po ustaniu stosunku pracy danej (...)
str. 21
5.8.
Zasiłek chorobowy pracownika a podatek dochodowy od osób fizycznych
1) W lutym 2011 r. pracownik otrzymał zasiłek chorobowy oraz wynagrodzenie ze stosunku pracy, które było niższe od kwoty miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. W jakiej (...)
str. 23
5.9.
Zwrot pracownikowi nadpłaconych składek ZUS
Otrzymaliśmy z ZUS pismo stwierdzające przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Jak rozliczyć zwrot tej nadpłaty w zakresie PIT, ZUS i w ujęciu księgowym? Jak (...)
str. 25
5.10.
Roczne rozliczenie podatku przez płatnika - zwrot nadpłaty pracownikowi
Jako płatnik podatku dokonaliśmy rocznego rozliczenia pracownika z podatku dochodowego od osób fizycznych w PIT-40. W jaki sposób powinniśmy ująć w naszych księgach rachunkowych zwrot (...)
str. 28
6.
Umowy zlecenia w 2011 r.
Umowa zlecenia stanowi dość powszechną formę zatrudniania osób fizycznych. Jej istotę i właściwości określają art. 734-751 Kodeksu cywilnego. Przy umowie zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje (...)
str. 31
6.1.
Umowy zlecenia opodatkowane na zasadach ogólnych a podatek dochodowy
Przychody uzyskane z tytułu umowy zlecenia przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jeżeli: a) umowa została zawarta z osobą, (...)
str. 31
6.2.
Zryczałtowany podatek dochodowy od umowy zlecenia o wartości nieprzekraczającej 200 zł
Przypomnijmy, że do końca 2010 r. przychody z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PDOF, podlegały opodatkowaniu 18% (...)
str. 32
6.3.
Składki ZUS od umowy zlecenia
Zasady i tryb opłacania składek na ubezpieczenia społeczne określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. (...)
str. 34
6.4.
Umowy zlecenia w ewidencji księgowej
Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia ujmowane są w ewidencji księgowej analogicznie jak wynagrodzenia ze stosunku pracy, tzn. w kosztach miesiąca, którego dotyczą (za który są (...)
str. 36
6.5.
Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia - moment ujęcia w kosztach
Na podstawie art. 15 ust. 4g ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 22 ust. 6ba ustawy o PDOF), ustawodawca umożliwił podatnikom zaliczanie do kosztów uzyskania (...)
str. 38
7.
Wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców - wyjaśnienia organów podatkowych
7.1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych wynagrodzeń pracowników i składek ZUS
"(...) W myśl art. 15 ust. 4g ww. ustawy (o podatku dochodowym od osób prawnych - przyp. red.), należności z tytułów, o których mowa w (...)
str. 38
7.2.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii i prowizji wypłacanych pracownikom
"(...) Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...) wypłacone przez spółkę w terminie wynikającym (...)
str. 40
7.3.
Dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem - ustalenie kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy
"(...) Zawarcie każdej umowy o pracę należy uznać jako odrębny stosunek pracy traktowany na równi z umowami zawartymi z różnymi zakładami pracy. Pracownika, który zawarł (...)
str. 41
7.4.
Wypłata wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy o pracę a koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy
"(...) Z przedstawionego we wniosku (...) zdarzenia przyszłego wynika, iż w marcu 2009 roku będzie wypłacona 13-sta pensja pracownicy, z którą rozwiązano umowę o pracę (...)
str. 42
7.5.
Wypłata świadczenia dla byłego pracownika na podstawie ugody sądowej a zaliczka na podatek dochodowy
"(...) Spółka zawarła (...) przed Sądem Pracy, z byłym pracownikiem Spółki (powodem), ugodę sądową, na podstawie której zobowiązała się do zapłaty kwoty (...) tytułem odszkodowania (...)
str. 43
7.6.
Pracownik - twórca a 50% koszty uzyskania przychodów
"(...) Spółka prowadzi działalność w zakresie dostarczania rozwiązań informatycznych, w tym programów komputerowych dla swoich klientów. Obecnie Spółka zatrudnia w oparciu o umowę o pracę (...)
str. 44
7.7.
Wynagrodzenie wspólnika spółki cywilnej zatrudnionego na umowę o pracę w tej spółce a koszty uzyskania przychodów
"(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy (o podatku dochodowym od osób fizycznych - przyp. red.), nie uważa się za koszty (...)
str. 46
7.8.
Wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia są kosztem w miesiącu wypłaty
"(...) Czy można zaliczyć koszty wynagrodzeń pracowników tymczasowych z tytułu umów zlecenia do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu za który są należne? (...) Z przedstawionego (...)
str. 46
7.9.
Umowa zlecenia bez określonej kwoty miesięcznego wynagrodzenia a zryczałtowany podatek
"(...) Wnioskodawca, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarł z osobami niebędącymi pracownikami Wnioskodawcy umowy cywilnoprawne, w szczególności umowy zlecenia, które wykonują czynności na Jego rzecz. (...)
str. 47
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.