Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Różnice kursowe w księgach rachunkowych
Dodatek nr 10
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 15
z dnia 01.08.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY OGÓLNE DOTYCZĄCE TRANSAKCJI WYRAŻONYCH W WALUTACH OBCYCH
Podstawowym aktem prawnym, na którym oparto wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji, jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 (...)
str. 3
1.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej
Podstawowy wymóg ewidencji operacji gospodarczych w walucie polskiej wynika z art. 9 ustawy o rachunkowości, który stanowi iż księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim (...)
str. 3
2.
Zasady przeliczenia na walutę polską transakcji wyrażonych w walutach obcych
Kolejną kwestią, którą reguluje ustawa o rachunkowości, jest sposób wyceny transakcji wyrażonych w walutach obcych. Według art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości, składniki aktywów (...)
str. 4
3.
Rozliczanie różnic kursowych
Generalnie różnice kursowe rozlicza się wynikowo, czyli wpływają one na koszty i przychody finansowe. Od wynikowego rozliczania różnic kursowych istnieją jednak odstępstwa. W niektórych przypadkach (...)
str. 5
II.
ROZRACHUNKI Z KONTRAHENTAMI ZAGRANICZNYMI
1.
Import towarów - wycena i ewidencja księgowa
Zamówiliśmy towar z USA. Otrzymaliśmy dokument odprawy celnej SAD z datą odprawy 29 czerwca 2010 r. oraz fakturę od dostawcy z datą wystawienia 26 czerwca (...)
str. 6
1.1.
Ogólne zasady wyceny importu towarów
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, dostawy towarów z importu wycenia się według kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia (...)
str. 6
1.2.
Ustalenie ceny nabycia towarów z importu
Jak wynika z pytania jednostka ewidencjonuje towary w cenach nabycia. Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, powiększona o koszty bezpośrednio (...)
str. 6
1.3.
Ewidencja zakupu towarów z importu wraz z kosztami ich transportu
Ewidencję zakupu towarów z importu wraz z kosztami ich transportu rozliczanymi w czasie przedstawiono na przykładzie. Przykład I. Założenia: 1. Spółka kupiła od kontrahenta z (...)
str. 7
1.4.
Wprowadzenie towaru na skład celny w okresie późniejszym niż otrzymanie faktury
Jak ująć w księgach zakup towaru handlowego z importu, w przypadku gdy wprowadzenie towaru na skład celny odbywa się po dwóch miesiącach od wystawienia faktury (...)
str. 8
2.1.
Eksport w świetle przepisów o VAT
Podpisaliśmy z kontrahentem z Rosji umowę sprzedaży naszych towarów. Dostawę towarów będziemy zlecać firmie transportowej. Umowa przewiduje również możliwość odbioru towaru z naszego magazynu bezpośrednio (...)
str. 11
2.2.
Zasady wyceny przychodu z transakcji eksportowej
Jaki kurs walut zastosować do wyceny eksportu towaru? Dla celów VAT kwoty wykazane w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty (...)
str. 12
2.3.
Ewidencja księgowa eksportu towarów
Czy opodatkowanie eksportu będzie miało wpływ na ewidencję księgową? Tak. W tym przypadku w ewidencji analitycznej dokonuje się korekty sprzedaży eksportowej na rzecz sprzedaży krajowej (...)
str. 13
3.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Jak powinna wyglądać ewidencja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w księgach rachunkowych? W celu poprawnego zaksięgowania nabycia towarów (w tym m.in. materiałów, towarów handlowych, środków trwałych) w (...)
str. 14
3.1.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w świetle ustawy o VAT
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) - stosownie do przepisów art. 9 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel (...)
str. 14
3.2.
Przeliczanie kwot wykazanych w walutach obcych
Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym odbiorca otrzymuje od dostawców faktury, w których kwoty wykazywane są w walutach obcych. Kwoty te wymagają więc przeliczenia na złote. Dla celów (...)
str. 15
3.3.
Ewidencja księgowa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ujmuje się w księgach rachunkowych, jak każdy inny zakup. Każde takie nabycie towarów powinno być potwierdzone fakturą, stanowiące podstawę do zarachowania w (...)
str. 15
4.1.
Ewidencja i wycena wpłaty zaliczki na konto kontrahenta zagranicznego
Podpisaliśmy kontrakt na dostawę maszyny produkcyjnej od dostawcy z Niemiec. Zgodnie z umową wpłaciliśmy na konto kontrahenta zaliczkę w wysokości 30% całej transakcji. Jakich zapisów (...)
str. 18
4.2.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT z tytułu wpłaconej zaliczki?
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z zaliczką na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W myśl art. 20 ust. 5-7 ustawy o VAT, obowiązek (...)
str. 19
4.3.
Wycena faktury zaliczkowej wystawionej w walucie obcej
Według jakiego kursu przeliczyć faktury dla celów VAT? Do przeliczania kwot wykazanych na fakturze w walucie obcej na potrzeby VAT ma zastosowanie generalna zasada określona (...)
str. 19
4.4.
Rozliczenie zaliczki na poczet WNT w przykładach liczbowych
Przykład Rozliczenie kwoty zaliczki, w sytuacji gdy kontrahent zagraniczny wystawił fakturę zaliczkową I. Założenia: 1. Jednostka zamówiła środek trwały u kontrahenta z Niemiec (w ramach (...)
str. 20
5.
Zaliczki otrzymane na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
W czerwcu 2010 r. od unijnego kontrahenta otrzymaliśmy zaliczkę na dostawę towarów. Jak ująć w księgach rachunkowych otrzymane środki? Otrzymane od kontrahentów zaliczki na poczet (...)
str. 22
6.1.
Różnice kursowe na rozrachunkach z kontrahentem zagranicznym
Za zrealizowany zakup surowca otrzymaliśmy bonus pieniężny od firmy z Węgier. Firma ta wystawiła nam notę zmniejszającą z tytułu bonusu w euro. Czy powyższą notę (...)
str. 26
6.2.
Ewidencja bonusu otrzymanego od kontrahenta zagranicznego
Czy księgując uzyskany bonus pieniężny od kontrahenta zagranicznego należy zmniejszyć koszty zakupu surowca, odniesione w ciężar konta zespołu 4, czy zaksięgować to jako pozostały przychód (...)
str. 26
III.
TRANSAKCJE W WALUTACH OBCYCH MIĘDZY PODMIOTAMI KRAJOWYMI
1.
Zasady wzajemnych rozliczeń podmiotów krajowych w walutach obcych
Czy jednostka działająca i mająca siedzibę w Polsce może rozliczać się w walucie obcej z inną firmą polską? W świetle art. 358 § 1 ustawy (...)
str. 29
2.
Wycena faktur VAT wystawionych w walutach obcych kontrahentom krajowym
W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT w walucie obcej, w przypadku gdy nabywcą jest kontrahent polski? Elementy, jakie powinna zawierać faktura VAT, określa § (...)
str. 30
3.
Ewidencja różnic kursowych powstałych w związku z rozliczaniem się z podmiotem krajowym w walucie obcej
Jak ująć w księgach rachunkowych różnice kursowe dotyczące VAT, w przypadku uregulowania walutą obcą kwoty brutto faktury VAT, wystawionej kontrahentowi krajowemu również w walucie obcej? (...)
str. 31
4.
Faktura VAT w walucie obcej uregulowana walutą polską
Czy w przypadku uregulowania kwoty brutto faktury VAT wystawionej kontrahentowi krajowemu w walucie obcej walutą krajową powstaną różnice kursowe? W przypadku uregulowania kwoty brutto faktury (...)
str. 33
IV.
WYCENA BILANSOWA AKTYWÓW I PASYWÓW WYRAŻONYCH W WALUTACH OBCYCH
1.
Wycena bilansowa rozrachunków wyrażonych w walutach obcych
Kiedy powstają różnice kursowe i jak się je ujmuje w księgach rachunkowych? Figurujące na dzień bilansowy w księgach rachunkowych rozrachunki wyrażone w walutach obcych, w (...)
str. 35
2.
Wycena bilansowa akcji, których wartość jest wyrażona w walucie obcej
Posiadamy akcje, które zakupiliśmy od kontrahenta z Niemiec. Ich wartość wyrażona jest w euro. Czy akcje te należy wyceniać na dzień bilansowy, tak jak zobowiązania (...)
str. 38
2.1.
Zasady bilansowej wyceny akcji
Wyrażone w walutach obcych akcje (zaliczane zarówno do krótkoterminowych, jak i długoterminowych aktywów finansowych) wycenia się na dzień bilansowy według średniego kursu NBP obowiązującego w (...)
str. 38
2.2.
Ewidencja księgowa różnic kursowych powstałych w wyniku wyceny bilansowej akcji
Ewidencja księgowa różnic kursowych powstałych w wyniku wyceny bilansowej akcji (bądź udziałów) wyrażonych w walucie obcej zależeć będzie od tego czy zostały one zakwalifikowane do (...)
str. 38
3.
Rozliczanie różnic kursowych z wyceny bilansowej
Jak rozlicza się różnice kursowe naliczone na dzień bilansowy? Zaznaczamy, iż dla celów podatkowych uwzględniamy tylko różnice kursowe zrealizowane.
str. 40
3.1.
Charakterystyka metod rozliczania bilansowych różnic kursowych
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy jednostki posiadające składniki aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych, zobowiązane są dokonać ich wyceny zgodnie z art. 30 (...)
str. 40
3.2.
Przykłady rozliczania bilansowych różnic kursowych w zależności od przyjętej metody
Przykład Storno różnic kursowych pod datą 1 stycznia roku następnego I. Założenia: 1. Jednostka na dzień 31 grudnia 2009 r. posiadała należność od kontrahenta zagranicznego (...)
str. 41
V.
POZOSTAŁE ZAGADNIENIA
1.
Zaliczka na zagraniczną podróż służbową
Pracownik odbył podróż służbową do Niemiec. Na poczet wydatków otrzymał w formie zaliczki euro zakupione w kantorze. Po powrocie rozliczył się z pobranej zaliczki, załączając (...)
str. 44
1.1.
Zasady wyceny zaliczki wypłaconej w walucie obcej
Pracownikowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów, noclegów i innych wydatków, określonych przez pracodawcę. Na pokrycie kosztów podróży i pobytu (...)
str. 44
1.2.
Rozliczenie zaliczki w zależności od przyjętych w jednostce zasad wyceny transakcji w walutach obcych
Przykład Przeliczenie poniesionych wydatków po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia zaliczki I. Założenia: 1. Pracownikowi wypłacono z kasy walutowej zaliczkę w kwocie: (...)
str. 45
2.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w walutach obcych
Dokonaliśmy kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej (euro). Jak bilansowo i podatkowo rozliczyć różnice kursowe powstałe w wyniku tej kompensaty?
str. 47
2.1.
Podstawa prawna dokonania kompensaty
Wzajemna kompensata wierzytelności, polegająca na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej w obrocie prawnym występuje w dwóch postaciach. Kompensata może być dokonana w trybie przepisów (...)
str. 47
2.2.
Rozliczenie kompensaty rozrachunków wyrażonych w walutach obcych
W formie kompensaty mogą być rozliczane zarówno wierzytelności wyrażone w złotówkach, jak i walutach obcych. Jeżeli kompensata dotyczy wierzytelności wyrażonych w walucie obcej, wówczas wycena (...)
str. 48
2.3.
Ewidencja księgowa kompensaty rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Kompensata rozrachunków dokonywana jest do wysokości wierzytelności niższej (Wn konto 21 „Rozrachunki z dostawcami” i Ma konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami”), a powstałe w jej (...)
str. 48
3.
Walutowy raport kasowy a różnice kursowe
Czy w walutowym raporcie kasowym wpisuje się różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Wpłaty i wypłaty gotówki w zagranicznych środkach płatniczych powinny być ujmowane w (...)
str. 50
4.
Różnice kursowe z tytułu wkładu wniesionego do spółki z o.o. w walucie obcej
Udziałowiec spółki z o.o. będący nierezydentem zamierza wnieść wkład na poczet kapitału zakładowego w walucie obcej. Po jakim kursie przeliczyć wniesiony wkład, jeśli wpłynie on (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.