Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.061 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Metody amortyzacji środków trwałych
Dodatek nr 22
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 19
z dnia 01.07.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Zasady ogólne dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w ujęciu podatkowym i rachunkowym
1.1.
Ustalenie stawki amortyzacyjnej
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Przede wszystkim dlatego tak ważne jest ustalenie jej w prawidłowej wysokości (w niniejszym opracowaniu pomijamy zagadnienia (...)
str. 3
1.2.
Wybór metody amortyzacji środka trwałego
Ustalenie metody amortyzacji danego składnika aktywów powinno nastąpić najpóźniej na dzień przyjęcia tego składnika do używania. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje konkretnych metod amortyzacji, zatem (...)
str. 4
1.3.
Rozpoczęcie amortyzacji
W myśl ustawy o rachunkowości, rozpoczęcie naliczania amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania. Natomiast zakończenie amortyzacji następuje nie później niż (...)
str. 9
2.
Zmiany w zakresie amortyzacji dokonywane na początku roku
2.1.
Podwyższanie i obniżanie stawek amortyzacyjnych
1) Od kiedy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną wynikającą z Wykazu na skutek bardziej intensywnego wykorzystania maszyn? Podatnicy mogą podane w Wykazie stawki amortyzacyjne m.in. dla (...)
str. 10
2.2.
Zakres stosowania obniżonych stawek
Czy dokonując obniżenia stawki amortyzacyjnej można wybrać niektóre składniki majątku, czy też należy stosować „obniżkę” do wszystkich środków trwałych? Przepisy nie wymieniają kategorii środków trwałych, (...)
str. 11
2.3.
Stawkę zmieniamy od początku roku
Czy obniżenia stawek amortyzacyjnych można dokonać poprzez korektę w dowolnym momencie roku? Niestety, obniżenia stawek amortyzacyjnych nie można dokonywać poprzez korektę. Należy podkreślić, że w (...)
str. 12
2.4.
Zmiany stawek jedynie przy metodzie liniowej
Czy stosując metodę degresywną można obniżyć stawkę amortyzacyjną? Obniżenia stawek amortyzacyjnych można dokonywać jedynie w stosunku do środków trwałych amortyzowanych metodą liniową. Ustawodawca nie przewidział (...)
str. 12
2.5.
Powrót do stawki podstawowej
Czy i kiedy można powrócić do stawek sprzed obniżki? Oczywiście podatnik może powrócić do wcześniej stosowanych stawek amortyzacyjnych. Prawo to wynika z tego samego przepisu, (...)
str. 12
2.6.
Zmiana częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Czy w trakcie amortyzacji środków trwałych można zmieniać cykliczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych? Podatnicy mają prawo wyboru częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Odpisów takich można dokonywać raz (...)
str. 13
2.7.
Zmiana stawki amortyzacyjnej dla celów rachunkowych
Czy dokonanie zmiany stawki amortyzacyjnej możliwe jest również dla celów rachunkowych? Tak. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości (art. 32 ust. 3), okres lub stawkę (...)
str. 13
3.
Amortyzacja środków trwałych używanych w warunkach pogorszonych oraz wymagających szczególnej sprawności technicznej
3.1.
Amortyzacja budynku używanego w warunkach pogorszonych
Czy amortyzując budynki na terenach, gdzie występują szkody górnicze, można zastosować stawkę amortyzacyjną podwyższoną o współczynnik 1,2? Budynki i budowle używane w warunkach pogorszonych mogą (...)
str. 14
3.2.
Amortyzacja myjni samochodowej
Według jakiej stawki amortyzować myjnię samochodową (zaliczoną do rodzaju 103 KŚT)? Czy można uznać, że myjnia używana jest w warunkach pogorszonych i podwyższyć stawkę amortyzacyjną (...)
str. 15
3.3.
Czy można przyspieszyć amortyzację samochodu ciężarowego?
Spółka świadczy usługi transportowe. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuje samochody ciężarowe, które używane są w systemie pracy ciągłej i jeżdżą po kilkanaście godzin na dobę. (...)
str. 15
4.
Amortyzacja używanych lub ulepszonych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika
4.1.
Amortyzacja używanych środków trwałych z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych
Spółka posiada środki trwałe (przyłącze wody pitnej, kanalizacja, sieci energetyczne), zaliczane do grupy 2 KŚT. Stawka z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych dla tych składników majątku (...)
str. 16
4.2.
Dokumentowanie okresu używania środka trwałego dla zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej
1) Spółka nabyła w drodze licytacji komorniczej używany budynek niemieszkalny (podgrupa 10 KŚT). Podmioty gospodarcze, które wcześniej używały ten budynek, już nie istnieją, nie zachowały (...)
str. 17
4.3.
Ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej maszyny produkcyjnej
Podatnik nabył używaną, 5-letnią maszynę produkcyjną, której stawka amortyzacyjna określona w Wykazie wynosi 10%. Czy na potrzeby amortyzacji takiego środka trwałego można ustalić indywidualną stawkę (...)
str. 19
4.4.
Amortyzacja wprowadzonego do firmy samochodu
Trzy lata temu dla własnych potrzeb kupiłam samochód osobowy, który obecnie chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Czy w takim przypadku mogę zastosować indywidualną stawkę (...)
str. 19
4.5.
Ulepszenie środka trwałego nie powoduje zmiany indywidualnej stawki amortyzacyjnej
Nabyliśmy używaną maszynę (grupa 5 KŚT) o wartości początkowej poniżej 25.000 zł, dla której ustaliliśmy indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 50% rocznie i rozpoczęliśmy jej (...)
str. 20
4.6.
Czy można zrezygnować z amortyzacji środka trwałego po rozpoczęciu amortyzacji?
Spółka amortyzuje środek trwały (o wartości początkowej poniżej 3.500 zł) za pomocą indywidualnej stawki amortyzacyjnej (środek trwały został uznany za używany). Czy może zrezygnować z (...)
str. 21
4.7.
Nie można obniżyć indywidualnej stawki amortyzacyjnej
Spółka posiada budynek, który wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek ten amortyzuje stosując indywidualną stawkę amortyzacyjną. Czy istnieje możliwość obniżenia tej indywidualnej stawki? Przed (...)
str. 22
4.8.
Amortyzowanie budynku wybudowanego na cudzym gruncie
Spółka zawarła z osobą fizyczną umowę dzierżawy gruntu na okres 25 lat. Na gruncie tym wybudowała budynek handlowy. Czy jest to inwestycja w obcy środek (...)
str. 23
5.
Amortyzacja środków trwałych metodą degresywną
5.1.
Czy można zmieniać współczynniki przy metodzie degresywnej?
Czy w metodzie degresywnej można na przełomie lat zmieniać współczynniki? W metodzie degresywnej nie można w kolejnych latach zmienić współczynnika ustalonego przed rozpoczęciem amortyzacji. Ustawodawca (...)
str. 24
5.2.
Przejście z metody degresywnej na liniową a możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej
Kupiliśmy używany samochód ciężarowy, który amortyzujemy metodą degresywną. Czy po przejściu z tej metody na liniową możemy amortyzować środek trwały z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej? (...)
str. 25
6.
Jednorazowa amortyzacja
6.1.
Prawo do jednorazowej amortyzacji nie dotyczy samochodów osobowych
Nabyliśmy w br. samochód o ładowności pow. 500 kg z homologacją samochodu ciężarowego. W myśl obecnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym jest to samochód osobowy, (...)
str. 26
6.2.
Moment dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od samochodu ciężarowego
Nasza firma kupiła samochód o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, który spełnia wymagania pozwalające na niezaliczenie go do samochodów osobowych, ale musi to być stwierdzone (...)
str. 27
6.3.
Wspólnik spółki osobowej w samodzielnie prowadzonej działalności a jednorazowa amortyzacja
Jestem wspólnikiem spółki jawnej, w ramach której przysługuje mi prawo do jednorazowej amortyzacji. Dodatkowo zamierzam w tym roku rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w (...)
str. 28
7.
Amortyzacja wydatków modernizacyjnych na środek trwały zaliczony jednorazowo w koszty
Od likwidatora przedsiębiorstwa „Z” spółka nabyła w 2009 r. szereg zdatnych do użytku i kompletnych urządzeń, za cenę jednostkową nieprzekraczającą 3.500 zł. Urządzenia te zostały (...)
str. 29
8.
Wyjaśnienia organów podatkowych
8.1.
Czy można stosować różne metody amortyzacji dla środków trwałych tego samego rodzaju?
„(…) Czy dla środków trwałych tego samego rodzaju można przyjąć różne metody amortyzacji i czy podatnik używający dwóch identycznych maszyn może obniżyć stawkę tylko dla (...)
str. 31
8.2.
Środki trwałe poddane szybkiemu postępowi technicznemu - zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej
„(…) Niezależnie od stawki podstawowej amortyzacji określonej w załączniku nr 1 do ustawy, zgodnie z art. 16i ust. 2 pkt 3 UPDOP, podatnicy mogą podane (...)
str. 32
8.3.
Amortyzacja samochodów używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych
„(…) Zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt 2 ww. ustawy (o podatku dochodowym od osób fizycznych - przyp. red.), podatnicy mogą podane w Wykazie (...)
str. 33
8.4.
Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanego budynku handlowo-usługowego
„(…) Możliwość ustalenia przez podatnika indywidualnej stawki amortyzacji przewiduje art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści pkt 3 (...)
str. 34
8.5.
Dokumentowanie okresu używania środka trwałego
„(…) Możliwość ustalenia przez podatnika indywidualnej stawki amortyzacyjnej przewiduje art. 22j ust. 1 pkt 4 ww. ustawy (o podatku dochodowym od osób fizycznych - przyp. (...)
str. 35
8.6.
Ulepszenie środka trwałego amortyzowanego indywidualną stawką
„(…) Na podstawie art. 16h ust. 2 ustawy o pdop podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w (...)
str. 36
8.7.
Przejście z metody degresywnej na liniową a obniżenie stawki amortyzacyjnej
„(…) Czy podatnik stosując metodę degresywno-liniową, po przejściu na metodę liniową zgodnie z art. 16k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może (...)
str. 37
8.8.
Zmiana stawek amortyzacyjnych
„(…) Zauważyć należy, że stosownie do art. 16h ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z (...)
str. 38
8.9.
Do jakiej wysokości można obniżać stawki amortyzacyjne?
„(...) Czy obniżenie stawek amortyzacyjnych, o którym mowa w art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może zostać dokonane do dowolnej (...)
str. 40
8.10.
Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego a brak zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym
„(…) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (…) w formie spółki cywilnej od 1.01.2003 r. Jest małym podatnikiem. (…) W miesiącu styczniu 2010 r. zakupił do działalności (...)
str. 41
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.