Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 12 (270) z dnia 10.06.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. (...)
str. 4
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Niższe odsetki za zwłokę w razie opłacenia zaległości w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty dokumentów ZUS
W wyniku sporządzenia korekty dokumentów rozliczeniowych za dwa miesiące 2009 r. pracodawca obowiązany jest do zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami za zwłokę. Podobno odsetki (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia zasądzonego przez sąd
W jaki sposób należy rozliczyć składki ZUS i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od zasądzonego przez sąd wyrównania wynagrodzenia za pracę dla byłego pracownika? Czy (...)
str. 5
3.
Zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., będący zarazem jedynym członkiem zarządu, od listopada 2006 r. do lipca 2007 r. był zatrudniony na umowę o pracę i (...)
str. 6
4.
Obowiązkowe składki ZUS w razie zawieszenia działalności na okres krótszy niż miesiąc
Przedsiębiorca złożył w organie ewidencyjnym wniosek o zawieszenie od 1 kwietnia 2010 r. działalności gospodarczej. We wniosku EDG-1 podał przewidywany czas jej wznowienia za 6 (...)
str. 9
5.
Prawo do opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach - wyjaśnienie ZUS
W związku z pytaniami Czytelników nasze Wydawnictwo wystąpiło do Rzecznika Prasowego ZUS w sprawie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach w sytuacji (...)
str. 10
II.
Ustalanie podstawy wymiaru składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od zapomóg losowych dla pracowników
Pracodawca zamierza kilku pracownikom przyznać zapomogi losowe. Czy korzystają one ze zwolnienia z oskładkowania i opodatkowania? Zapomogi losowe mogą być zwolnione ze składek ZUS i (...)
str. 11
2.
Opłacone przez pracodawcę za pracownika składki ZUS należy oskładkować i opodatkować
Pracownikom nieprawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru składek poprzez niewliczenie do niej składnika wynagrodzenia podlegającego oskładkowaniu. Po sporządzeniu korekty dokumentów na koncie w ZUS mamy niedopłatę składek. (...)
str. 13
3.
Czy świadczenie urlopowe należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku?
Czy świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom na podstawie Karty Nauczyciela podlega oskładowaniu i opodatkowaniu? Świadczenie urlopowe, o którym mowa w pytaniu, nie podlega oskładkowaniu, natomiast jest (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustaw: z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby (...)
str. 16
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Zmiana wymiaru czasu pracy w okresie pobierania zasiłku nie zawsze powoduje jego przeliczenie
W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik zachorował w miesiącu zmiany wymiaru czasu pracy, która miała miejsce od połowy miesiąca kalendarzowego? W (...)
str. 16
2.
Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia a podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik w ramach zastępstwa, do końca kwietnia br. (przez okres 6 miesięcy), wykonywał pracę na innym stanowisku, na którym oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymywał prowizję przyznaną (...)
str. 18
3.
Obliczanie chorobówki dla pracownika otrzymującego honorarium
Na jakich zasadach należy obliczać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracowników otrzymujących honorarium? Czy honorarium za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy z (...)
str. 19
4.
Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wykonywanej przez pracownika a podstawa wymiaru chorobówki
1) Z naszym pracownikiem zawarliśmy dodatkową umowę zlecenia na czas nieokreślony. Czynności objęte umową wykonuje on w miarę potrzeb firmy, stąd wynagrodzenie z tego tytułu (...)
str. 20
5.
Uzupełnianie wynagrodzenia wliczanego do chorobówki w razie udziału w akcji strajkowej
Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na 3 dni czerwca br. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za miesiąc, w którym brał udział w (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Dokumenty przechowywane przez pracodawcę dotyczące wypłaty świadczeń chorobowych
Pracodawca jest upoważniony do wypłaty zasiłków. Jaką dokumentację powinien prowadzić i jak długo ją przechowywać? Pracodawca zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zasiłków chorobowych, (...)
str. 22
2.
Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?
Pracownik po przepracowaniu kilku godzin udał się do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie rozpoczynające się w dniu badania. Czy należy wypłacić zasiłek chorobowy za pierwszy (...)
str. 24
3.
Zwolnienie lekarskie wystawione z datą wsteczną dowodem do wypłaty świadczenia chorobowego
Po dwóch tygodniach nieobecności pracownika w pracy otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie, wystawione przez lekarza psychiatrę w dniu poprzedzającym jego dostarczenie, obejmujące cały okres nieobecności w pracy. (...)
str. 25
4.
Wniosek o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Z końcem maja br. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. W dniu 2 czerwca 2010 r. dostarczył on zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy (...)
str. 26
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Roczne rozliczenie świadczenia przedemerytalnego
Kilku naszych pracowników pobiera świadczenia przedemerytalne. Co roku przekazujemy do ZUS informację o uzyskanych przez nich przychodach. W jaki sposób ZUS dokonuje rozliczenia tych przychodów? (...)
str. 27
2.
Wysokość świadczenia przedemerytalnego dla byłego rencisty
1) Przez ostatnie 7 lat pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy. Po utracie prawa do renty zarejestruję się jako osoba bezrobotna i będę pobierała (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
Wyjaśnienia opublikowane w dziale opracowano w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, (...)
str. 31
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Jak zmienić rodzaj łączącej strony umowy o pracę?
Zatrudniamy pracowników na podstawie umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Czy możemy przekształcić je w umowy na czas określony? Pracownicy zgadzają się na zmianę (...)
str. 31
2.
Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na okres próbny, która miała trwać do 30 kwietnia br. Pracownica przedłożyła zaświadczenie o stanie ciąży, w związku z czym (...)
str. 32
3.
Prawo właściwe do zatrudnienia obcokrajowca przez polski podmiot poza granicami kraju
Polska firma ma oddział za granicą i zatrudnia w nim obywatela tego kraju. Czy do cudzoziemca mają zastosowanie przepisy polskiego prawa pracy? Strony każdej umowy, (...)
str. 34
4.
Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem
Nauczyciel uprawniony do emerytury, zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie mianowania, 12 czerwca 2010 r. ukończy 65 lat. W maju 2010 r. planowane były zmiany (...)
str. 36
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Podział płacy na wynagrodzenie zasadnicze i premię regulaminową
O czym należy pamiętać dzieląc jednoskładnikową płacę na wynagrodzenie zasadnicze i premię regulaminową? Czy wymienione składniki wynagrodzenia mają charakter stały, czy zmienny? Dzieląc wynagrodzenie zasadnicze (...)
str. 37
2.
Dieta i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej
Pracownik delegowany na szkolenie nocował w hotelu, w którym miał zapewnione śniadanie i obiad. Czy przysługują mu diety za dni pobytu w miejscu delegowania? Czy (...)
str. 39
3.
Limit godzin pracy zatrudnionego na część etatu a dodatki za nadgodziny
Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem umowę w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jaki sposób określić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad wymiar czasu (...)
str. 41
4.
Uprawnienie do odprawy emerytalnej
Przed dwoma laty pracownica, która osiągnęła wiek i staż uprawniający ją do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury rozwiązała stosunek pracy. Przerwa w zatrudnieniu trwała tylko (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu młodocianego pracownika
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje łącznie za rok pracy pracownikowi młodocianemu, który rozpoczął we wrześniu ubiegłego roku naukę zawodu i po przepracowaniu 8 miesięcy ukończył (...)
str. 43
2.
Urlopy uzupełniający i dla poratowania zdrowia dla nauczyciela
1) Nauczyciel szkoły feryjnej w okresie od 9 stycznia do 10 grudnia 2010 r. korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy będzie mu przysługiwał urlop (...)
str. 44
3.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownikom ZOZ
Zatrudniamy na 1/4 etatu lekarza legitymującego się 10-letnim stażem, który świadczy pracę przez 9,5 godziny tygodniowo rozłożone na dwa dni. Jak rozliczyć wykorzystanie urlopu przez (...)
str. 47
4.
Urlop bezpłatny na wniosek pracownika
Pracownik wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny nie wskazując okresu na jaki ten urlop ma zostać udzielony. Czy data zakończenia urlopu powinna być przez niego (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Usprawiedliwiona nieobecność w pracy związana z powodzią
W firmie pracuje kilku pracowników zamieszkałych na terenach dotkniętych klęską powodzi. Jedna z tych osób przez kilka dni nie przychodziła do pracy z powodu zabezpieczania (...)
str. 49
2.
Informowanie pracowników o normach czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jak w informacji o warunkach zatrudnienia należy ich poinformować o normach czasu pracy? Z informacji udzielonej pracownikom powinno (...)
str. 50
3.
Status pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne
Jak traktować pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne z punktu widzenia statystycznego oraz prawa do różnych świadczeń wynikających ze stosunku pracy? Osoba pobierająca świadczenie rehabilitacyjne (z którą (...)
str. 51
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Późne zgłoszenie wypadku przy pracy
Pracownik jest niezdolny do pracy i od grudnia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. W dniu 30 kwietnia 2010 r. zgłosił, że zwolnienie ma związek (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacja z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie składek ZUS
1) ZUS w trakcie przeprowadzonej kontroli w naszej firmie ustalił, że w niektórych miesiącach za pracowników opłaciliśmy składki na Fundusz Pracy i FGŚP od zaniżonych podstaw. Czy do korygujących (...)
str. 55
2.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków oraz dokumentacja
1) Czy premię należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków, jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych nie ma zapisu o pomniejszaniu jej za okresy ich pobierania? Przepisy wewnątrzzakładowe nie muszą zawierać (...)
str. 56
3.
Świadczenia ze stosunku pracy i badania pracowników
1) Na podstawie wprowadzonego niedawno w życie regulaminu wynagradzania niektórzy pracownicy nabędą po raz pierwszy prawo do nagród jubileuszowych. W jakim terminie powinny być one wypłacone? Wypłata (...)
str. 57
XII.
Skutki prawne zatrudniania co najmniej 20 pracowników w ujęciu kompleksowym
Granica 20 pracowników mająca wpływ na zakres powinności pracodawcy względem zatrudnionych obowiązuje w Kodeksie pracy od 29 listopada 2002 r. Zatrudnienie omawianej liczby pracowników wywołuje (...)
str. 58
1.
Zakładowe prawo pracy
Zakładowe prawo pracy to obowiązujące u danego pracodawcy akty normatywne, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Prawo to obejmuje układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy, (...)
str. 59
1.1.
Regulamin wynagradzania
Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem koniecznym, o charakterze przysparzająco- -majątkowym, które pracodawca jest obowiązany wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną na podstawie (...)
str. 59
1.2.
Regulamin pracy
Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego ustalającym organizację i porządek w zakładzie pracy oraz regulującym prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Obowiązek wydania regulaminu dotyczy (...)
str. 60
2.
Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych
Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. (...)
str. 62
3.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawców do zaspokajania w miarę posiadanych środków potrzeb socjalnych pracowników (art. 94 pkt 8 K.p.). Pracodawca, który podejmie działania w celu (...)
str. 62
4.
Regulacje z zakresu bhp
Stosownie do art. 23711 § 1 K.p., pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli: zatrudnia (...)
str. 63
5.
Wypłata świadczeń chorobowych
Wzrost w trakcie roku kalendarzowego liczby zatrudnionych nie ma wpływu na wypłatę świadczeń chorobowych, bowiem to kto jest płatnikiem zasiłków w danym roku zależy od (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach zakładów pracy
W Dz. U. nr 81 z dnia 14 maja 2010 r., pod poz. 529 opublikowano ustawę z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy (...)
str. 65
2.
Nowa klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy
W Dz. U. nr 82 z dnia 17 maja 2010 r., pod poz. 537 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia (...)
str. 66
3.
Planowane zmiany przy ustalaniu podstawy wymiaru składek ZUS zleceniobiorców
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przedmiotowy projekt (...)
str. 66
4.
Klęska powodzi a obowiązki wobec ZUS - informacja ZUS
W dniu 21 maja 2010 r. ZUS na swojej stronie internetowej poinformował, że: „(…) Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozumiejąc niezwykle trudną sytuację wszystkich prowadzących działalność gospodarczą (...)
str. 66
5.
Zwrot nienależnie opłaconych składek - wyrok TK
Zwrotu od ZUS nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne nie można dochodzić, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło 10 lat. Tak wynika z obowiązującego od (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.