Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 26 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 9:29 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.204 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Rachunkowość jednostek budżetowych - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 8
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 11
z dnia 01.06.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ŚRODKI TRWAŁE
Podstawowe akty prawne, na których oparto wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji, to: ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 (...)
str. 3
1.
Zakup środka trwałego sfinansowany z dochodów własnych
Czy w przypadku zakupu środka trwałego sfinansowanego z dochodów własnych jednostki budżetowej należy dokonać zapisu dodatkowego: Wn konto 740, Ma konto 800? W przypadku finansowania (...)
str. 3
2.
Zakup telefonu komórkowego w promocji
Jednostka budżetowa pomocy społecznej, przedłużając umowę z operatorem sieci komórkowej, w ramach promocji nabyła aparat telefoniczny za 1 zł netto. Wartość netto aparatu na fakturze (...)
str. 4
3.
Kradzież sprzętu ujętego w ewidencji środków trwałych
W jednostce budżetowej podczas włamania skradziono sprzęt ujęty w ewidencji środków trwałych (umarzany w czasie). Jak zaewidencjonować tę kradzież oraz otrzymane od zakładu ubezpieczeń odszkodowanie? (...)
str. 5
4.
Nieruchomości w trwałym zarządzie - ewidencja w jednostkach przekazujących i otrzymujących aktywa w trwały zarząd
Jak należy prowadzić ewidencję środków trwałych w jednostce budżetowej w zakresie środków trwałych otrzymanych od innych jednostek i przekazanych innym jednostkom w trwały zarząd? Czy (...)
str. 7
5.
Sprzedaż środka trwałego
Jak powinna wyglądać ewidencja sprzedaży nieprzydatnego środka trwałego (umarzanego w czasie) ujętego w ewidencji bilansowej jednostki budżetowej? Koszty i przychody związane ze zbyciem środków trwałych (...)
str. 9
6.
Amortyzacja środków trwałych dokonywana raz w roku
Czy jednostki sektora finansów publicznych (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze) mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych raz w roku? Przepisy § 8 (...)
str. 10
7.
Umorzenie pozostałych środków trwałych przyjętych jako pierwsze wyposażenie
Czy umorzenie pozostałych środków trwałych przyjętych jako pierwsze wyposażenie z zakończonej inwestycji należy zaksięgować w ciężar konta 400, czy konta 800? Umorzenie pozostałych środków trwałych (...)
str. 11
8.
Jednorazowa amortyzacja pozostałych środków trwałych
Czy w jednostce budżetowej na koncie 401 ujmować można jednorazowe odpisy amortyzacyjne od pozostałych środków trwałych? Z opisu do konta 401 "Amortyzacja" - zawartego w (...)
str. 11
II.
ŚWIADCZENIA NA RZECZ PRACOWNIKÓW
1.
Ewidencja "trzynastki" w księgach rachunkowych
Jak należało zaksięgować "trzynastkę" za rok 2009 naliczoną i wypłaconą przez jednostkę budżetową w roku 2010? Naliczone przez jednostkę budżetową dodatkowe roczne wynagrodzenie w postaci (...)
str. 12
2.
Bony towarowe sfinansowane z ZFŚS
Z okazji Świąt Wielkanocnych jednostka budżetowa wydała pracownikom bony towarowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jak ująć zakup powyższych bonów i wydanie ich pracownikom? (...)
str. 13
3.
Pożyczka mieszkaniowa udzielona ze środków ZFŚS
Jak w księgach rachunkowych jednostki budżetowej powinna przebiegać ewidencja udzielenia pożyczki ze środków ZFŚS, jej spłata oraz ewentualne umorzenie? Możliwość udzielania pomocy na cele mieszkaniowe (...)
str. 15
4.
Rozliczenie zaliczki na koszty krajowej podróży służbowej
Jednemu z pracowników jednostki budżetowej wypłacono z kasy zaliczkę na koszty krajowej podróży służbowej. Jak zaksięgować rozliczenie tej zaliczki? Dokonując rozliczenia pobranej przez pracownika zaliczki (...)
str. 17
5.
Klasyfikacja paragrafowa i ewidencja księgowa wydatków na obowiązkowe badania lekarskie pracowników
Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki poniesione na wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników? Wydatki ponoszone przez zakład pracy na obowiązkowe (w tym wstępne i okresowe) (...)
str. 19
6.
Zakup odzieży ochronnej w księgach gospodarstwa pomocniczego
Jak zaewidencjonować zakup odzieży ochronnej w księgach gospodarstwa pomocniczego? Stosownie do § 5 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2006 r., odzież (...)
str. 19
III.
ROZRACHUNKI I ROSZCZENIA
1.
Kara umowna naliczona za niewywiązanie się usługobiorcy z warunków umowy
Jak w księgach rachunkowych jednostki budżetowej zaksięgować naliczoną przez nią karę umowną za niewywiązanie się usługobiorcy z warunków umowy? Kwotę naliczonej kary umownej jednostka budżetowa (...)
str. 20
2.
Ewidencja księgowa wpłat na PFRON w samorządowej jednostce budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (szkołą) zobowiązaną do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak ująć powyższe wpłaty w księgach rachunkowych naszej jednostki? Zgodnie (...)
str. 21
3.
Dochody budżetowe zrealizowane, ale nieprzekazane do końca roku na rachunek budżetu
W 2009 r. samorządowa jednostka budżetowa zrealizowała dochody budżetowe, które do końca 2009 r. nie zostały przekazane na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego (gminy). W (...)
str. 23
4.
Ujęcie odsetek od należności w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (przedszkolem) i pobieramy opłatę za przedszkole. Zdarzają się sytuacje, gdy rodzice dokonują opłat za przedszkole z opóźnieniem. Czy odsetki od nieterminowych (...)
str. 25
5.
Odpisy aktualizujące wartość należności
5.1. Obowiązek dokonywania odpisów aktualizujących należności zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości Zgodnie z brzmieniem § 7 ust. 3 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2006 (...)
str. 26
IV.
WYDATKI STRUKTURALNE
1.
Jakie wydatki zalicza się do wydatków strukturalnych wykazywanych w sprawozdaniu Rb-WS?
Czy do wydatków strukturalnych wykazywanych w sprawozdaniu Rb-WS należy zaliczyć wydatki poniesione z programów, projektów i dotacji, czy może z całorocznych wydatków jednostki? Wydatki strukturalne, (...)
str. 31
2.
Zasady ewidencji księgowej wydatków strukturalnych
Na jakim koncie należy ewidencjonować wydatki strukturalne? Ewidencja wydatków strukturalnych powinna spełniać funkcję informacyjną co do podziału wydatków. W związku z tym zasadne wydaje się, (...)
str. 32
3.
Wyksięgowanie na koniec roku salda konta 950 "Wydatki strukturalne"
Czy pozabilansowe konto wydatków strukturalnych może wykazywać saldo na koniec roku budżetowego? Utworzone przez jednostkę konto pozabilansowe wydatków strukturalnych (np. 950) nie powinno na koniec (...)
str. 34
V.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
1.
Ustalenie wyniku finansowego w jednostce budżetowej
Jakie są zasady ustalania wyniku finansowego w jednostkach budżetowych? Sposób ustalania i rozliczania wyniku finansowego w jednostkach budżetowych jest konsekwencją stosowania w nich metody finansowania (...)
str. 34
2.
Zestawienie zmian w funduszu jednostki
Jesteśmy jednostką budżetową, która w roku 2009 przejęła majątek i zobowiązania od zlikwidowanej jednostki. Jak w związku z tym sporządzić zestawienie zmian w funduszu jednostki? (...)
str. 38
3.
Przychody netto ze sprzedaży produktów w rachunku zysków i strat zakładu budżetowego
Co należy wykazywać w rachunku zysków i strat zakładu budżetowego w pozycji A.I. "Przychody netto ze sprzedaży produktów"? W pozycji A.I. "Przychody netto ze sprzedaży (...)
str. 40
4.
Prezentacja należności w bilansie zakładu budżetowego
Czy sporządzając bilans zakładu budżetowego wykazywane w nim należności pomniejsza się o dokonane od tych należności odpisy aktualizujące? Wykazywane w aktywach bilansu należności wycenia się (...)
str. 41
5.
Księgowania pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego w jednostkach budżetowych
Jakich księgowań należy dokonać w księgach rachunkowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego za rok ubiegły? W roku następnym (...)
str. 42
VI.
POZOSTAŁE ZAGADNIENIA
1.
Zasada memoriału i zasada kasowa w jednostce samorządu terytorialnego
Jak w księgach jednostki samorządu terytorialnego ujmować faktury zakupu z grudnia z terminem płatności w styczniu? Czy należy zaksięgować je w koszty grudnia, którego dotyczą (...)
str. 43
2.
Prowadzenie ksiąg jednostki budżetowej przez biuro rachunkowe
Czy księgi rachunkowe jednostki budżetowej mogą być prowadzone przez biuro rachunkowe? Obowiązujące zarówno państwowe, jak i samorządowe jednostki budżetowe przepisy ustawy o rachunkowości zezwalają co (...)
str. 44
3.
Darowizna na cele statutowe w księgach samorządowej jednostki budżetowej
Jak w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej, nieposiadającej rachunku dochodów własnych, ująć otrzymaną darowiznę na cele statutowe? Kierownik pytającej jednostki nie podjął decyzji o utworzeniu (...)
str. 45
4.
Zaangażowanie wydatków budżetowych
W jaki sposób prowadzić ewidencję zaangażowania wydatków budżetowych w państwowej jednostce budżetowej? Do ewidencji zaangażowania wydatków budżetowych w jednostkach budżetowych służą konta 998 "Zaangażowanie wydatków (...)
str. 45
5.
Równowartość środków budżetowych wykorzystanych na finansowanie inwestycji
Kiedy dokonuje się zapisu: Wn konto 810, Ma konto 800? Czy stosuje się go wyłącznie w przypadku zakupów ze środków budżetowych, czy również w przypadku (...)
str. 48
6.
Dotacja na finansowanie inwestycji zakładu budżetowego
Czy dotację otrzymaną z budżetu na finansowanie inwestycji zakładu budżetowego można zaksięgować na koncie 740? Na koncie 740 "Dotacje i środki na inwestycje" nie ujmuje (...)
str. 49
7.
Mienie przejęte po zlikwidowanym przedsiębiorstwie lub innej jednostce organizacyjnej
Jak ująć w księgach rachunkowych organu założycielskiego (jednostki budżetowej) mienie przejęte po zlikwidowanym przedsiębiorstwie lub innej jednostce organizacyjnej? 7.1. Konta służące do ewidencji mienia przejętego (...)
str. 49
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.