Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 5 (269) z dnia 01.03.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
Podstawowym aktem prawnym, na którym oparto wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji, jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 (...)
str. 5
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2009 r.
1.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów
1.1. Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów Informacje ogólne Regulacje art. 39 ustawy o rachunkowości stanowią, iż jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli koszty dotyczą przyszłych (...)
str. 5
2.
Korekta sprzedaży reklamowanych wyrobów, dotycząca roku ubiegłego
W 2009 r. sprzedaliśmy partię wyrobów gotowych. Część z nich okazała się wadliwa. W 2010 r. uznaliśmy reklamację klienta, przyjęliśmy zwrócone wyroby i wystawiliśmy fakturę (...)
str. 12
1.
Czy jednostka może dokonać zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości?
Zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o rachunkowości definicja określa, iż przez przyjęte zasady (politykę) rachunkowości rozumie się wybrane i stosowane przez (...)
str. 14
2.
Kiedy można dokonać zmian w polityce rachunkowości?
Jak wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zmiany zasad (polityki) rachunkowości wchodzą w życie zawsze od pierwszego dnia roku obrotowego, przy czym (...)
str. 15
3.
W jaki sposób wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości?
W każdym przypadku zmiany zasad rachunkowości jednostka powinna stosowne zmiany wprowadzić do dokumentacji opisującej przyjęte przez nią zasady, o której mowa w art. 10 ust. (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Ustalanie wyniku finansowego
W jaki sposób na koniec roku obrotowego ustala się wynik finansowy?
str. 17
1.
Ogólne zasady ustalania wyniku finansowego
Wynik finansowy danej jednostki ustalany jest na koncie 86 "Wynik finansowy". Na koniec roku obrotowego na konto to przenosi się wszystkie zrealizowane (należne) jednostce przychody (...)
str. 17
2.
Ustalenie wyniku finansowego w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat
Przykład Ewidencję kosztów jednostka prowadzi wyłącznie na kontach zespołu 4 I. Założenia: 1. Na koniec roku obrotowego salda poszczególnych kont wynikowych jednostki (przed przeksięgowaniem) przedstawiały (...)
str. 18
3.
Ustalenie wyniku finansowego w jednostce sporządzającej kalkulacyjny rachunek zysków i strat
Przykład Ewidencję kosztów jednostka prowadzi na kontach zespołu 4 i 5 I. Założenia: Założenia analogiczne jak w poprzednim przykładzie, przy czym jednostka sporządza kalkulacyjny rachunek (...)
str. 22
IV.
Konsekwencje zmiany kwalifikacji umowy leasingu w księgach rachunkowych
Jesteśmy spółką z o.o. Mamy obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2010 r. W 2009 r. przyjęliśmy do używania maszyny w leasingu, które nie zostały ujęte (...)
str. 24
1.
Warunki stosowania uproszczenia przy kwalifikacji umów leasingu
Jednostki, których sprawozdania finansowe nie podlegają corocznemu obowiązkowi badania, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, mogą skorzystać z możliwości jaką (...)
str. 24
2.
Czy obowiązek badania sprawozdania finansowego zawsze powoduje zmianę kwalifikacji umowy leasingu?
Umowy leasingu zawierane są zazwyczaj na okres kilku lat. Może się zatem zdarzyć, iż w trakcie trwania takiej umowy wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego. Jak (...)
str. 25
3.
Czynności poprzedzające wprowadzenie przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych
3.1. Podział opłaty podstawowej na część kapitałową i odsetkową Jeżeli leasing jest podatkowo operacyjny, a księgowo finansowy, to zazwyczaj finansujący, fakturuje opłatę podstawową w jednej (...)
str. 26
4.
Ujęcie w księgach skutków zmiany kwalifikacji umowy leasingu na przykładzie liczbowym
Środki trwałe będące przedmiotem umów leasingowych wprowadza się do ksiąg rachunkowych, zapisem: a) wartość początkowa środka trwałego - Wn konto 01 "Środki trwałe", b) dotychczasowe (...)
str. 26
V.
Zaliczka na poczet dywidendy
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy udziały w innej spółce z o.o. Jak zaksięgować otrzymaną w 2009 r. zaliczkę na poczet dywidendy za 2009 r.?
str. 29
1.
Podstawa prawna wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w spółce z o.o.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.), dalej zwana K.s.h., przewiduje możliwość wypłaty zaliczki (...)
str. 29
2.
Wypłata zaliczki jako śródroczny podział wyniku finansowego spółki
W świetle prawa bilansowego, wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uznawana jest za śródroczny podział wyniku finansowego netto jednostki. Zgodnie bowiem z art. 53 ust. (...)
str. 30
3.
Ewidencja otrzymanej zaliczki w księgach udziałowca
W księgach udziałowca zaliczkę na poczet dywidendy zalicza się do przychodów finansowych. Przy czym przepisy ustawy o rachunkowości nie określają momentu, w którym należy przyznaną (...)
str. 30
4.
Czy zaliczka na poczet dywidendy wpływa na rachunek otrzymującego w kwocie brutto, czy netto?
W przypadku wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy przez polską spółkę kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski - na rzecz innej polskiej spółki kapitałowej (...)
str. 30
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Sprzedaż ulepszenia w obcym środku trwałym
Spółka z o.o. poniosła wydatki na adaptację wynajmowanych pomieszczeń biurowych i ujęła je w księgach rachunkowych jako ulepszenie w obcym środku trwałym. Spółka planuje przeprowadzkę (...)
str. 32
2.
Błędne ujęcie środka trwałego
W 2008 r. błędnie ujęliśmy jednorazowo w kosztach środek trwały, który powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany w czasie. W związku z (...)
str. 33
3.
Księgowanie korekty VAT po sprzedaży samochodu
Sprzedaliśmy samochód osobowy (o wartości początkowej powyżej 15.000 zł), ze stawką zw., przy którego kupnie odliczyliśmy 60% VAT. W lutym 2010 r. dokonaliśmy korekty VAT (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup środka trwałego sfinansowany z dochodów własnych jednostki budżetowej
Czy w przypadku zakupu środka trwałego sfinansowanego z dochodów własnych jednostki budżetowej należy dokonać zapisu dodatkowego: Wn konto 740, Ma konto 800? Tak. W przypadku (...)
str. 36
2.
Dochody budżetowe zrealizowane, ale nieprzekazane do końca roku na rachunek budżetu
W 2009 r. samorządowa jednostka budżetowa zrealizowała dochody budżetowe, które do końca 2009 r. nie zostały przekazane na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego (gminy). W (...)
str. 37
3.
Zasady ewidencji dotacji w księgach rachunkowych samorządowej instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W 2009 r. otrzymaliśmy dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz samorządu województwa na realizację budowy obiektu, która została rozpoczęta w (...)
str. 40
4.
Badanie sprawozdania finansowego szkoły wyższej
Kto powinien dokonać wyboru biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe szkoły wyższej? Szkoły wyższe - jako jednostki posiadające osobowość prawną - zobowiązane są do prowadzenia ksiąg (...)
str. 41
5.
Klasyfikacja budżetowa wydatków na zakup usług szkoleniowych
Jesteśmy państwową jednostką budżetową. Zwracamy naszym pracownikom część kosztów poniesionych na opłaty za studia. Czy refundacja tych kosztów powinna być klasyfikowana w ramach paragrafu 430, (...)
str. 41
6.
Przychody netto ze sprzedaży produktów w rachunku zysków i strat zakładu budżetowego
Co należy wykazywać w rachunku zysków i strat zakładu budżetowego w pozycji A.I. "Przychody netto ze sprzedaży produktów"? W pozycji A.I. "Przychody netto ze sprzedaży (...)
str. 42
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Czym jest zaliczka w świetle przepisów prawa?
Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005 r.) zaliczka jest częścią należności wpłacaną lub wypłacaną z góry na poczet tej (...)
str. 43
2.
Jak ujmuje się zaliczkę na poczet dostaw i usług w księgach rachunkowych?
2.1. Zaliczka otrzymana od kontrahenta na poczet wykonania przyszłej usługi lub dostawy Wpływ na rachunek bankowy zaliczki otrzymanej na poczet dostaw towarów i usług, których (...)
str. 44
3.
Czy wpłatę zaliczki na środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne księguje się w ten sam sposób?
Wpłacone zaliczki na środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne ujmuje się na kontach księgowych w podobny sposób jak zaliczki na poczet dostaw i usług, (...)
str. 46
4.
Gdzie w bilansie wykazuje się wpłacone i otrzymane zaliczki?
Otrzymane od odbiorców zaliczki ujęte na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", które po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towarów staną się przychodami ze sprzedaży, jednostka ujmuje (...)
str. 47
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dostawy niefakturowane - prezentacja w sprawozdaniu finansowym salda konta 30
W której pozycji bilansu ujmuje się saldo Ma konta 30 "Rozliczenie zakupu" oznaczające dostawy niefakturowane? Saldo kredytowe konta 30 "Rozliczenie zakupu" odzwierciedlające stan dostaw niefakturowanych (...)
str. 48
2.
Ujęcie w bilansie kwot wpłaconych na podwyższenie kapitału zakładowego
W 2009 r. uchwalono podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. Na poczet podwyższonych udziałów, w 2009 r. wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne. Wpis do KRS nastąpił w styczniu 2010 r. W której pozycji (...)
str. 48
3.
Ewidencja podatku od nieruchomości w zakładzie pracy chronionej
Jak ująć podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych zakładu pracy chronionej - w koszty działalności operacyjnej i na wynik finansowy, czy też w inny sposób? Jednostki prowadzące księgi rachunkowe (...)
str. 48
4.
Badanie sprawozdania finansowego, sporządzonego zgodnie z MSR, w spółce będącej w likwidacji
Jesteśmy spółką z o.o. należącą do dużej grupy kapitałowej. Sporządzamy jednostkowe sprawozdania finansowe zgodnie z MSR. W związku z reorganizacją grupy nasza spółka zostanie w 2010 r. zlikwidowana, zatem nie będzie (...)
str. 49
5.
Organ dokonujący wyboru biegłego do badania sprawozdania finansowego w SP ZOZ
Samorząd naszego województwa jest organem założycielskim dla kilku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Każda z tych jednostek w statucie posiada zapis, iż wyboru podmiotu uprawnionego (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Naliczone odsetki na rachunku ZFŚS
Jak zaksięgować kapitalizację odsetek na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - na konto funduszu, czy w przychody finansowe? Obowiązek gromadzenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) (...)
str. 51
2.
Rozliczenie niespłaconej należności, na którą wcześniej utworzono odpis aktualizujący
Jesteśmy spółką jawną. Prowadzimy działalność w zakresie handlu. W 2002 r. sprzedaliśmy kontrahentowi towar, za który nie otrzymaliśmy zapłaty. Wobec naszego odbiorcy wszczęto postępowanie upadłościowe. W 2004 r. (...)
str. 52
3.
Przekazanie wyrobów gotowych na cele promocji
Jednostka przekazuje nieodpłatnie swoje wyroby na cele promocyjne. Jak udokumentować wydanie tych wyrobów? Wydanie wyrobów gotowych z magazynu na zewnątrz jednostki (w tym wydanie na cele (...)
str. 54
4.
Naddatek w księgach rachunkowych sprzedawcy
Sprzedajemy opakowania papierowe, które często ulegają deformacji. Mamy zawartą umowę handlową, w której kontrahent zastrzegł sobie 1% naddatku co do ilości otrzymanych wyrobów bez obciążania go za (...)
str. 55
5.
Kwalifikacje księgowego zatrudnionego na umowę zlecenie przy realizacji projektów unijnych
Jakie uprawnienia powinna posiadać osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło na stanowisku księgowej przy realizacji projektów unijnych? Przepisy ustawy o rachunkowości nie nakładają żadnych (...)
str. 55
6.
Wniesienie firmy osoby fizycznej do spółki komandytowej a podatek od czynności cywilnoprawnych
Jak zaksięgować w spółce komandytowej podatek od czynności cywilnoprawnej i opłaty notarialne zapłacone przez spółkę w związku z wniesieniem przez nowego komandytariusza wkładu w postaci jego przedsiębiorstwa (firmy osoby fizycznej)? (...)
str. 56
7.
Koszty sprzedanych usług w jednostce prowadzącej ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4
Spółka jawna prowadzi działalność usługową w zakresie najmu pomieszczeń i napraw serwisowych narzędzi. Koszty ujmuje wyłącznie na kontach rodzajowych. Nie prowadzi konta "Koszt sprzedanych usług", lecz koszty (...)
str. 57
8.
Czy ustanowienie bezpłatnej służebności gruntowej należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych?
Spółka z o.o. nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której weszły tylko środki trwałe, prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz obowiązek ustanowienia bezpłatnego prawa służebności gruntowej dla użytkowników (...)
str. 58
9.
Badanie sprawozdania finansowego spółki po przekształceniu
30 grudnia 2008 r. w wyniku przekształcenia spółki z o.o. powstała spółka komandytowa i tego też dnia została wpisana do KRS. Spółka przekształcana (spółka z o.o.) za okres od 1 stycznia (...)
str. 59
10.
Bieżąca ewidencja operacji w księgach rachunkowych
Pod jaką datą ująć w księgach rachunkowych zakup, np. paliwa do samochodu służbowego, udokumentowany fakturą VAT, wystawioną 5 lutego, jeśli pracownik dostarczył ją do spółki 10 lutego 2010 r. (...)
str. 60
11.
Sprzedaż winiet w jednostce uprawnionej do poboru opłat za przejazd po drogach krajowych
Firma jest dystrybutorem kart opłaty drogowej. Z tego tytułu otrzymuje prowizje za sprzedane karty. Część kart jest wykorzystywana do własnych pojazdów. Na prowizję od sprzedanych kart (...)
str. 61
12.
Różnica między wartością nominalną objętych udziałów a wartością księgową wkładu niepieniężnego
Jak zaksięgować różnicę między wartością nominalną objętych udziałów a wartością księgową przekazanego w zamian za te udziały wkładu niepieniężnego (ruchomości) oraz gdzie wykazać tę różnicę w bilansie? Ewidencja (...)
str. 62
13.
Aktualizacja nieruchomości zaliczanych do inwestycji
Spółka z o.o. nabyła w 2005 r. nieruchomość i zaliczyła ją do inwestycji. W 2007 r. i 2009 r. dokonała aktualizacji jej wyceny. Jak należało ująć ww. aktualizację w księgach rachunkowych oraz wykazać w sprawozdaniu (...)
str. 64
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
IX.
Nowości w przepisach prawnych
1.
Sprawozdawczość budżetowa
W Dz. U. nr 20 pod poz. 103 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Przepisy rozporządzenia mają (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.